Yeni Bir Başlangıç: Jerry Maguire (1996)

Yeni Bir Başlangıç - Jerry Maguire

Yeni Bir Başlangıç adıyla Türkiye’de vizyona giren Jerry Maguire filmi, başarılı bir spor menajerinin yaptığı işin kalitesini sorgulamasıyla hayatının değişimini anlatıyor. Filmin yönetmeni ve yazarı Cameron Crowe‘un 3.5 yıllık çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu yapım, herkese hitap etmekle birlikte, hayatında değişime hazırlananlar için manevi bir destek de verebilecek kalitede.


Jerry Maguire

Jerry Maguire karakterini Tom Cruise canlandırıyor. Jerry, çevresi tarafından tanınıp sevilen, işinde çok başarılı, yakışıklı ve aynı zamanda da güzel bir nişanlıya sahip olan bir karakter. Yani iş, eş, aş muhteşem üçlüsünü tamamlamış, mutlu bir karakter. Ancak Jerry Maguire’ın iç dünyası hiç de dışarıdan gözüktüğü kadar mükemmel değil. Yaptığı işin kalitesini ve niteliğini sorgulamaya başlamasıyla da, bir gecede aldığı bir kararla, hayatı değişiyor.

Uyumasına bile izin vermeyip artık harekete geçmesini emreden bu dürtü sayesinde bir gecede tam 27 sayfalık bir mission statement(görev bildirisi) yazıyor. Kısaca daha az sporcuyla çalışılması gerektiğini ve böylece müşterilere(sporculara) daha kaliteli hizmet sunulacağını vurguladığı bu görev bildirisini de şirketindeki yöneticiler dahil herkese yolluyor. Az çoktan fazladır(less is more) fikri şirketin menfaatlerine ters düştüğü için de kovulması ve işsiz kalması kaçınılmaz bir sonuç oluyor.


En İyi Yardımcı Oscar’ı

Kovulmasının ardından sadece iki kişi onu takip ediyor. Biri Renée Zellweger‘in canlandırdığı ve Jerry’nin kovulduğu şirkette muhasebecilik yapan eşinden boşanmış tek çocuk annesi Dorothy Boyd. Mission statement’ı okuyup çok etkilenen ve Jerry’i takip etmeye karar veren bir karakter. İnsanoğlunun verdiği her karar gibi bu karar da Dorothy’nin hayatını değiştiriyor ve Jerry’nin serüvenine ortak oluyor. Film ise Renée için ayrı bir öneme sahip, çünkü çıkış yaptığı ve kendini gösterdiği ilk film. Ayrıca söylemeden edemeyeceğim, çok ama çok güzel bir kadınmış. Güzelliğine hayran oldum. Şimdiki botokslu ve estetikli yüzüne baktıkça insanın iç çekmemesi elde değil.

İkinci yan karakterse Cuba Gooding Jr.‘ın canlandırdığı amerikan futbolu oyuncusu Rod Tidwell. Şirketten kovulduktan sonra Jerry’le kalan tek sporcu. Yani Jerry’nin tek müşterisi. Rod Tidwell parayı çok seven ve parayı isteyen, bununla beraber ailesine de çok düşkün bir karakter. Ailesine verdiği değer ve aile ilişkileriyle Jerry’ye istemeden de olsa doğru yolu gösteriyor. Cuba Gooding Jr.’ın oyunculuğuna da ayrı bir parantez açılmalı. Mükemmel ötesi oynamış. Filmin kalitesi ve filmden aldığınız tad birkaç kat artıyor Cuba Gooding Jr. sayesinde. Akademi de zaten En İyi Yardımcı Erkek Oscar’ını vererek bu performansı taçlandırmış.


Cameron Crowe

Jerry Maguire filmi, başta da belirttiğim gibi, Cameron Crowe’un 3.5 yıl süren uğraşlarının bir ürünü. Senaryo son halini alana kadar tam 20 kere taslağını değiştirmiş. Ancak bana göre yaptığı işi en değerli kılan şey, gerçekçiliği arttırmak adına 27 sayfalık mission statement’ı oturup tek başına yazması. Yani filmde Tom Cruise’un elinde gördüğümüz kağıtlar aslında gerçek birer bildiri. İzleyici bildiriyi anlamsız, boş kağıtlar bütünü olarak görüyor o ayrı. Hem yazar hem yönetmen olarak iyi iş çıkarmış Cameron Crowe.


Yeni Bir Başlangıç

Kendi kategorisi içerisindeki(komedi, romantizm, dram) en güzel filmlerden biri diyebilirim. Filmin atmosferi ve kurgusu gerçekten çok iyi. Oyunculuklar da kaliteli olunca bu filmi izlememek için geriye hiçbir neden kalmıyor.

Hayatınızdaki yeni başlangıçların şerefine, sağlıcakla kalın..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.