Cloverfield (2008)

Cloverfield

10 Cloverfield Lane spin-off’unun ana malzemesi olan 2008 yapımı Cloverfield’ı izlemezsem olmaz diyerek yola çıktım. Çıktığı, daha doğrusu malum ortamlara düştüğü ilk zamanlarda yapılan yorumları çok net hatırlıyorum. Divxplanet kullanıcılarının bir kısmı filme övgüler yağdırırken daha büyük bir kısmı aradıklarını bulamamış olacaklar ki film hakkında oldukça olumsuz yorum yapıyorlardı.. Ben de zamanında filmi indirmiş olmama rağmen olumsuz yorumlardan fazlasıyla etkilenerek filmi hiç izlemedim. Çok geçmeden de sildim. Ancak zaman beni haksız çıkardı ve böyle güzel bir yapımı vaktinde izlemediğim için açıkçası biraz üzüldüm.

Bu arada 10 Cloverfield Lane filmi hakkındaki görüşlerimi merak ediyorsanız sizi lütfen böyle alalım.

Cloverfield

Gelelim Cloverfield’a..

Filmin ana teması bildiğiniz üzere New York’un uzaylılar tarafından işgali ekseninde geçiyor. Bir arkadaşlarının Japonya’ya taşınma kararı alması üzerine organize edilen hoşçakal partisinde başlıyor filmimiz. Başrol/esas oğlan diye niteleyebileceğimiz Rob(aynı zamanda Japonya’ya uğurlanan karakter)’un yakın arkadaşı Hud tarafından el kamerasıyla çekilen görüntüler sayesinde bütün olaylara tanıklık ediyoruz. Hud’ın asıl amacı partideki insanların Japonya yolcusu Rob için yaptıkları veda konuşmasını kayda almak. Bu işi biraz da sevgilisinin zoruyla yapmasının yanı sıra deyim yerindeyse milletin ağzından da kerpetenle laf alıyor. Gönülsüz yaptığı çekimler esnasında eski aşk defterlerinin açılmasına da tanıklık ediyoruz ki filmin ilerleyen sahneleri için uygun zemin hazırlansın. Filmin aksiyon dolu ve heyecanlı bölümü ise partideki elektrik kesintileri ve dışardan gelen anormal sesleri duymamızla beraber başlıyor.

Akıllarda doğal olarak bazı sorular oluşabilir. El kamerasının sürekli sallanması, net bir görüntü elde edilemiyor oluşu sıkıntı çıkarmıyor mu izleyici açısından diye. Ancak film o kadar başarıyla halledilmiş ki negatif gibi gözüken bu durum filme son derece pozitif katkıda bulunmuş. Sizi sürekli gerilim ve aksiyonun içinde tutmayı başarıyor. Kaçış sahnelerinden uzaylılarla kapışma sahnelerine, atlamalı zıplamalı ortamlardan çatışma sahnelerine her bir anı grupla berabermişim gibi heyecanla izledim.

Cloverfield

Başarılı Oyunculuklar..

Oyuncuların sadece birkaçını tanıyorum. Ancak onlar da filmin yayınlandığı senelerde şimdiki kadar tanınıyolar mıydı, öyle olduğunu düşünmemekle beraber emin de değilim. Ben oyunculuklar açısından hiçbir sorun görmedim. Klasik bir aksiyon/gerilim filmindeki oyunculardan ne bekliyorsak onu karşılıyorlar diyebilirim. Hatta çekim koşullarının farklılığı göz önünde bulundurulduğunda gayet iyi iş çıkardıklarını söylemem gerek.Cloverfield

Göze Batan Detay..

Genel olarak filmden fazlasıyla memnunum. Ancak çok gözüme batan bir nokta oldu. Bazı karakterler ölümcül yaralar alsalar da birkaç dakika içinde hemen ayaklanıp maraton koşabilecek hale geliyorlar. Hatta şehri boydan boya geçerek bu işi başarıyorlar da. Bu kadar bariz saçmalıkları ufak senaryo rötuşlarıyla halledebilirlerdi. Filmin süreklilik sergileyen aksiyonunu düşürmemek, etkileyiciliğini azaltmamak için yapılmış diye düşünüyorum. Bu tip imkansızlıklar gerçekleşince ben açıkça rahatsız oluyorum, bu yüzden de hata olarak yorumlayacağım.

Cloverfield

 

Son Olarak..

El kamerasıyla film çekmek son derece orijinal ve iyi bir fikir olarak görünse de altından kalkılması kanımca bir hayli zor bir iş. Özellikle ilk kez denenen tekniklerin faciayla sonuçlanma ihtimali filme temkinli yaklaşmak için başlı başına bir sebep. Ancak çekim tekniğine alıştıktan sonra sizi rahatsız eden, gözünüze batan bir durum olmuyor. Prodüktör J.J. Abrams ekibini doğru kurarak filmi iyi kotarmış. Belki de beklentimin düşük olması filmden etkilenmemde büyük rol oynadı, bilemiyorum. Ama aksiyonlu sahnelerin başladığı andan itibaren kendimi grubun içinde bir birey gibi hissedip onların yaşadığı heyecanı ekranın karşısında ben de yaşadım. Ve filmin giriş kısmı dışında heyecan bir dakika bile dinmiyor. Gece canınız sıkıldığında ve hareket aradığınızda tercih edebileceğiniz bir yapım Cloverfield.

Trailer

IMDB

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.