10 Cloverfield Lane

 

10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane bir kadının(Mary Elizabeth Winstead) sevgilisiyle tartıştıktan sonra sorunlarından kaçarak arabaya atlayıp yolculuğa çıkmasıyla başlıyor. Trafik kazası geçirmesinin ardından kendini bodrum gibi bir yerde yatağa kelepçeli şekilde bulmasıyla da mevzuya asıl giriş yapılıyor. Oldukça sakin, ortamın gerginliğini yansıtmadan yapıyor bu girişini. En azından ben de öyle bir algı oluşturdu. Kaldı ki bu sakinlik filmin ikinci yarısına kadar kendini koruyor, pek gerilim ve heyecana tanık olmuyoruz yani. Bakalım yapımcılığını J.J. Abrams’ın üstlendiği film nasıl olmuş?

10 Cloverfield Lane

Film sadece 3 kişinin arasında geçiyor. Arada 1 ya da 2 kişi birkaç dakikalığına görünüyor da olabilir şuan emin olamadım ama bütün olay 3 kişiye odaklı. Biri asıl kızımız Michelle(Mary Elizabeth Winstead),  biri her türlü tehlikeli duruma karşı mükemmel bir özenle hazırlanmış sığınağın ve çiftliğin sahibi Howard(John Goodman), diğeri ise Howard’ın yanında çalışan Emmett(John Gallagher Jr.). Filmin neredeyse bütünü bu bahsettiğim sığınakta geçiyor ve ana karakterimizin bütün amacı bu sığınaktan kaçabilmek, kurgu da bunun üzerine yapılmış zaten. Kaçmak istemesinin nedeni Howard’ın sapık olduğuna inanması ve Howard tarafından söylenen dünyanın uzaylılar tarafından istila edildiği iddiasını deli zırvası olarak görmesi. Yönetmen de Howard’ı bize takıntılı, hafif ruh hastası olarak gösteriyor ki iddiası ne kadar inandırıcı gelse de izleyicinin kafasında da soru işaretleri bırakıyor durum.

10 Cloverfield Lane

Emmett de Michelle gibi durumdan bir haber ama Howard’a güvendiğinden dolayı başlarda içinde bulundukları durumu sorgulamıyor. Bir süre sonra Michelle’in aklında çaktığı kıvılcımlar sayesinde o da şüpheye düşüyor. Evet filmin konusu tam olarak bu, belirsizlikler ve biraz da akıl oyunları. Başlarda bahsettiğim gibi gerilim öğeleri bir yere kadar neredeyse hiç kullanmıyor. O noktadan sonra da ara ara minik dozajlar vererek izleyiciyi ekrana bağlamaya çalışıyor yönetmen. Bunu ne kadar başarıyor? Eh, bu konuda pek olumlu olamayacağım, yer yer sıkıldığımı söylemeliyim. Bu durağanlığa rağmen yine de kendini izlettiriyor film, ekrana bağlıyor. Özellikle son dakikaları oldukça tatmin edici.

Filmi bitirdikten sonra ise acaba ne yazılıp ne çizilmiş diye merak ederek biraz araştırma yapmak istedim ve beni pek memnun etmeyen bir sonuçla karşılaştım. Şuandan itibaren yazacaklarım aslında filmin tanıtım yazılarında falan bahsedilse de film hakkında, özellikle prodüksiyon aşaması ve öncesi için konuşuyorum, hiçbir bilgisi olmayanlar için aşırı derecede spoiler içerecektir.

10 Cloverfield Lane

*Spoiler Alert*

Şimdi öncelikle 10 Cloverfield Lane‘in 2008 yapımı Cloverfield adlı filmin bir spin-off’u olduğunu bilmeyerek filmi izledim. Bu sayede 1 saat 43 dakikalık sıkıntıdan patlamalık bir film kalburüstü bir gerilim filmine dönüştü benim için. Şöyle ki; eğer 2008 yapımı Cloverfield’ın uzaylı istilasıyla ilgili bir şey olduğunu biliyorsanız bu sizi doğruca 2016 yapımı filmin de uzaylılarla ilgili olacağı sonucuna çıkarır. İşte bu ince nüans filmin puanını 8’den 4’e hatta 3’e indirecek kadar fark ettiriyor. Çünkü sığınakta geçen zaman o kadar sıkıcı ve boğucu ki izlerken tek beklediğiniz şey olayların patlaması ve gerçeğin açığa çıkması oluyor.

Ben gerçeğin ne olduğunu bilmediğimden ve gerçeğin de beni inanılmaz şaşırtmasından dolayı filmin son 15 dakikasını son derece heyecanlı bir şekilde izledim . Filmin bitimiyle de 8 puanı bastım IMDB‘de. Yetmedi bir de yorumları okuyayım dedim ekşide. Tabi bakmamla hayal kırıklığına uğramam bir oldu çünkü ayan beyan biçimde filmin uzaylı istilası olduğu ortadaymış. Elinizde kimyasal savaş, sayko bir adamın insanları zevkine tutsak etmesi, uzaylı istilası, başka bir devletin saldırısı gibi çeşitli ihtimaller varken cevap belli ve uzaylı istilası olunca filmin bütün vuruculuğu ortadan kalkıyor. Geriye vasat bile olamayacak bir yapım kalıyor.

10 Cloverfield Lane

SON YORUM

Sonunu bildiğiniz bir filmin başı da fazlasıyla sıkıcı olunca izlemeye pek değmeyecek bir yapım ortaya çıkıyor. Bu kadar ufak bir bilgi kırıntısı 10 Cloverfield Lane‘in puanını rahatlıkla 8’den 4’e indiyor benim için. Puanın 4 olmasının sebebi de oyunculuklar. Hepi topu dört insan gördüğümüz filmde oyunculuklar ön plana çıkıyor ve bence üç ana karakter de gayet iyi oyunculuklar sergilemiş. Yazımı Mary Winstead ’in güzelliğiyle noktalayacağım. Scott Pilgrim’den kendisini gösterdiğinden beri hastasıyız. Hollywood’a seni bizlerle tanıştırdığı için müteşekkiriz. Filmin sonu da açık bırakılmıştı, umarım devam filmi yapılır ve kendisini yeniden izleme şansına sahip oluruz. Ve umarım 10 Cloverfield Lane‘den daha heyecanlı bir yapım olur.

Trailer

IMDB

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.