Uçuş Günlükleri – Flightdiary.net

Flightdiary.net

Çok az insanın bildiği Flightdiary en sevdiğim web sitelerinden biridir (çok kullanamama rağmen). Sitenin en temel işlevi, yaptığınız uçuşları tek bir çatı altında toplayıp, size yolculuklarınızla alakalı istatistiksel veriler sunmasıdır. Yani bir nevi uçuş günlüklerinizi tutmakta. Bunu nasıl mı yapıyor? Hadi biraz inceleyelim sitemizi.

Flightdiary

Sitenin çalışma prensibi şöyle; öncelikle sizden uçağın kalkış gününü ve uçuş numaranızı girmenizi istiyor. Eğer girdiğiniz uçuş kodu sisteme zaten kayıtlı ise bir sonraki adımda sizi hiçbir ekstra zahmete sokmadan uçuşun nereden nereye olduğu, kalkış ve iniş saatleriyle beraber toplam uçuş süresi, uçak modeli ve kuyruk numarası gibi detayları otomatik olarak dolduruyor. Bu sistem gerçekten hayranlık verici. Eğer uçuş numaranız sisteme kayıtlı değilse bu bilgileri sizin manuel olarak girmeniz gerekiyor. Bir sonraki adımda ise koltuğunuzun cam kenarı mı yoksa koridor tarafı mı olduğu, biletinizi aldığınız uçuş sınıfı ve uçuş nedeninizi soruyor. Bütün bu bilgileri doldurduktan sonra uçuşunuzu sizin profilinize işliyor.

www.Flightdiary.net

Sitenin başka bir özelliği daha var. Eğer uçuşu gerçekleştirdiyseniz veya eskilerden kalma bir uçuşu sisteme girdiyseniz, size son adım olarak havalimanı ve havayolu firması hakkında yorum yapma ve puan verme olanağı da tanıyor. Böylece havalimanları ve havayolları hakkında da bütün kullanıcıların yorumlarının ve puanlarının bulunduğu bir havuz oluşuyor. Bu sayede sizden sonra bu havalimanını veya havayolunu kullanacak insanların da genel yorumlara ve ortalama puana bakarak verilen hizmetin kalitesi hakkında bir kanıya varması veya önceden bilgi edinmesi sağlanıyor. Yani kullanıcılar arası iletişime oldukça açık bir site.

Flightdiary vs Sleepinginairports

Flightdiary, firmalar ve havayolları hakkında bilgi edinmek adına daha önceden blogumda da paylaştığım sleepinginairports‘la hemen hemen aynı özellikleri taşıyor. Ancak aralarındaki en büyük fark; flightdiary’de kullanıcı yorumları direk olarak diğer kullanıcılara sunulurken, sleepinginairports’ta kullanıcı yorumları yöneticilerin filtrelerinden geçirilip tek bir yazı altında birleştiriliyor oluşu. Böylece bilgi karmaşasından ve her kafadan bir ses çıkmasından kaçınılıp, bütün bilgilerin tek bir sayfadan ulaşılması sağlanıyor. Flightdiary‘de ise genel olarak  ortalama puanlar, yorumlar ve şikayetler benzer olsa da arada trollemeler de olmuyo değil. Ancak flightdiary’nin en büyük avantajı, belki de 1 dakika önce atılan bir yorum sayesinde en güncel bilgiye ulaşabiliyor oluşunuz. Sleepinginairports‘tan daha sağlıklı bilgiler edinilebiliyor olsa da genellikle rakibi flightdiary kadar güncel değil malesef. Bunun nedeni de belirttiğim gibi yöneticilerin eleme yaparak bilgileri paylaşması ve bunun sonucu olarak sistemin hantallaşması.

Flightdiary.net Uçuş Ekleme

İstatistikler..

Ancak benim için en can alıcı nokta şuana kadar anlattıklarım ziyade girdiğiniz verilerin size sunuluş biçimi. Bütün olay bu noktadan sonra başlıyor. Girdiğiniz veriler ışığında profilinizde birbirinden farklı birçok istatistikler bulunmakta. Bunlar kaç kilometre uçtuğunuzdan tutun da en çok hangi aylarda uçuş yaptığınıza kadar değişkenlik göstermekte… Siz uçtukça ve uçuşlarınızı sisteme girdikçe, profilinizde uçuşlarınızın bütünüyle ilgili bu istatistikler işlevsellik kazanmaya başlıyor. Bu sayede istemediğiniz kadar istatistiki bilgi, kolayca ulaşabileceğiniz bir mecrada elinizin altında bulunmuş oluyor. Sadece birkaç uçuşun bulunduğu profillerde pek bir manası olmuyor bu özelliğin ama çok sık uçan insanlar için bence bulunmaz bir nimet.

Flightdiary.net İstatistikler

Siz de benim gibi hem havacılığa hem de istatistik bilimine meraklıysanız hemen bir Flightdiary hesabı açmanızı öneririm. Evet, sürekli seyahat eden biri olmadığımdan dolayı benim profilim oldukça boş ve pek de bir şey ifade etmiyor. Ancak ara ara girip bakmak, başka insanların profillerinde dolaşmak, havalimanları ve havayolu firmaları hakkındaki yorumları okumak bana ayrı bir zevk veriyor. Unutmayın, istikbal göklerdedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.