Denizli Gezi Notları

İlkokul coğrafya derslerinden çoğumuzun hatırladığı klasikleşmiş UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndeki Pamukkale fotoğrafına ev sahipliği yapan, Ege’yle Akdeniz arasında kalmış, horozu kendisinden de ünlü nadide şehrimiz Denizli nasıl bir yerdir, Denizli’de nerelere gidilmelidir gibi sorularınıza yanıt arayacağım. Denizli’de nasıl güzel vakit geçireceğinizle ilgili bir rehber arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Denizli’ye Hoşgeldiniz

Yolculuğunuzu uçakla yapıyorsanız Denizli sizi tipik bir Anadolu şehri terminali(küçük, karmaşasız ve şirin) olan Çardak Havaalanı’yla karşılıyor. Eğer backpacker’sanız ne mutlu! Bu sayede uçaktan inmenizle terminalden çıkmanız taş çatlasın 15 dakika sürüyor. İstanbul Denizli arası uçak yolculuğu da rötar yemezseniz 45 dakika kadar sürüyor dipnot olarak ekleyeyim.

Denizli Horoz Heykeli

Denizli Çardak Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım 

Havaalanın kapısı direk olarak otoparka açılıyor. Şehir merkezine gitmek için iki seçeneğiniz var. Biri taksi, diğeri ise İsmail Baytur firmasının otobüs/minibüslerine binmek. Taksiye binmek biraz pahalıya patlayabilir; çünkü havaalanı bayağı bir uzakta(yaklaşık 100 lira). Hatta komşu şehir Isparta’ya daha yakın dersek yanlış olmaz. İsmail Baytur ise bu hizmeti size 20 lira gibi net bir ücretle veriyor. Bizim bindiğimiz midibüsün koltuk aralıkları inanılmaz dardı. Çok rahat yolculuk ettiğimizi söyleyemem.

Denizli Çardak Havaalanı

Denizli Çardak Havaalanı

Yolculuk süresi ise 4550 dakika kadar sürüyor. Biz akşam geç saatlerde vardığımız için hiç trafik yoktu. Ancak iş çıkış saatlerin de yollar bir hayli kalabalık oluyor. Bu yüzden varış süreniz uzayabilir.

Bir de eğer sabah çok erken veya gece çok geç uçuşunuz varsa ulaşımımı nasıl sağlayacağım diye endişe etmenize gerek yok. İsmail Baytur’un bütün servisleri uçak saatlerine paralel bir şekilde çalışıyor. Yani sabah 5‘teki uçuşunuza rahatlıkla servisler yardımıyla gidebilirsiniz.

Otogardan Şehir Merkezine Ulaşım

Pamukkale Turizm’e de adını veren bu şehire ulaşmak için diğer alternatif de tabi ki şehirlerarası otobüsler. Ülkenin her yerinden buraya ulaşım var dersek yalan olmaz. Otogar şehre oldukça yakın olduğu için taksinin kalacağınız yere fazla çok yazacağını düşünmüyorum. Diğer alternatifse 3,5 lira karşılığı sizi merkeze bırakan minibüsler olacak.

Denizli’de Nerede Kalınır?

Arkadaşımın daveti üzerine gittiğim Denizli’de yine arkadaşımın sponsorluğunda, ailesiyle beraber evlerinde kaldım. Bu sayede kalacak yatacak yer derdim olmadı. Denizli merkezde otel var mı yok mu açıkçası pek dikkat etmedim. Ancak Bavul’dan baktığım kadarıyla şehir merkezine yakın güzel oteller var. Bir de Pamukkale Üniversitesi sayesinde şehirde bolca da öğrenci bulunmakta. Evlerini size açan insanların olma ihtimaline karşı Airbnb’yi de kontrol etmenizi öneririm.

Çamlık: Denizli’nin Bağdat Caddesi

Denizli’de gezilecek yerlere Çamlık‘la başlamanızı öneririm. Şehir merkezine oldukça yakın olan Çamlık için Denizli’nin Bağdat Caddesi de diyebiliriz. En azından bende öyle bir izlenim bıraktı. En büyük nedeni semtin alabildiğine barlar ve kafelerle dolu olması. Bu mekânlar son birkaç senede açılmış ve patlama yapmış. Ben ordayken hala yapımı süren ve açılmayı bekleyen yeni yerler vardı. Ve bu mekânların İstanbul’a taş çıkaracak derece iyi olduğunu söylemeliyim. Hem iç mekân hem de servis kalitesi bakımından. Bu kadar lüks olmasının bir de dezavantajı var tabi. Fiyatlar İstanbul’la başa baş gidiyor. Bazı mekânlarda İstanbul’dan daha pahalıya bira içtiğim de oldu.

Denizli Çamlık

Çamlık’ın misafirlerinin büyük bölümünü öğrenciler oluşturuyor. Yerel halkıngenellikle buralara gelmediğini söyledi arkadaşım. Eğer Pamukkale Üniversitesi‘nin açık olduğu dönemlerde giderseniz, birçok öğrenci görebileceğinize eminim. Bizim bulunduğumuz dönemde okul kapalıydı ve öğrenci sayısı minimumdu. Ona rağmen pub ve barların büyük bir kısmı doluydu. Off-season’da böyleyken okul açıldığında nasıl olduğunu merak etmiyor değilim.

Denizli Çamlık Mekanlar

Çamlık Parkı

Çamlık’ta ayrıca semtin adıyla anılan bir de park bulunmakta. Ama park dememiz pek doğru olmaz sanırım. Çünkü burası bildiğiniz orman. Şehrin bitip doğal yaşamın başladığı yer olarak adlandırsak daha doğru olur. Yemyeşil oluşu ve tertemiz havası sayesinde günlük sporlarını yapmak isteyenlere, termosunu kapıp çay içmeye gelenlere ev sahipliği yapıyor burası. Seyahatinizin yorgunluğunu taptaze havası sayesinde atmanız için birebir.

Şehrin Biraz Dışına Yapılmış Bir de Teleferik Var

Şehirde bir de teleferik bulunuyor. Ekim 2015’te hizmete açılan bu teleferik şehrin biraz dışında bulunan bir Honaz Dağı‘nın eteğine inşa edilmiş. Teleferiğin başlangıç noktasına ulaşmak için bir hayli yükseğe çıkmanız lazım. Buradan bakıldığında bile şehrin manzarası çok iyiydi.

Denizli Teleferik Manzarası

Teleferiğin ücreti çok cüzi ve sembolik bir rakamdı, şimdi hatırlayamadım. Biz sabah çok erken gittiğimiz için de boştu ama dönerken baktığımızda teleferik için sıra bekleyen 100’den fazla insan vardı. O yüzden öğlene kalmayıp sabah 910 gibi yola çıkmanızda fayda var.

Teleferikten Denizli

 

5 dakikalık muhteşem manzara eşliğinde yaptığımız yolculuğun sonunda dağın tepesine ulaştık. İndiğimiz yer oldukça küçük bir alandı. Biz gittiğimizde birkaç seyyar satıcı ve daha açılmamış bir de restoran vardı.

Denizli Teleferikten

Aman Dikkat!

Ancak bize söylenene göre asıl gidilmesi gereken yer dağın biraz daha iç kısımlarında kalan bir bölgeymiş. Buraya yayan veya belediyenin ücretsiz servisleriyle gidebilirsiniz(yalnız yollar çok bozuk ve yürümeye uygun değil). Biz de servise atlayıp 2-3 dakika içinde “gitmemiz gereken” yere geldik. Dağın tepesine konumlandırılmış bu “yapay yayla“, güzelim ormanın katledilip yerine birkaç restoran ve konaklama için yapılmış 8-10 ahşap evden oluşuyor. Ne bir manzarası var ne de kendinizi doğal bir ortamdaymış gibi hissediyorsunuz. Çünkü alan dümdüz edilip sadece çimler ekilmiş. Tek bir ağaç bile bırakılmamış alanın içerisinde. 5-10 dakika süren bir turlamadan sonra içimiz acıyarak biz geri döndük. Size de tavsiyem, zamanınız kısıtlıysa teleferikle geldiğiniz gibi Denizli’ye bir de tepeden bakıp ve geri dönün.

Teleferikle Çıkılan Yer

Denizli’de Ne Yenir?

Birbirinden güzel lezzetlere ev sahipliği yapan bu Ege ilimizde neler mi yenir? Bu satırları aç iken okuyan varsa bünyede buzdolabına davranma etkisi yaratabilir, aman dikkat!

Denizli Kebabı Nerede Yenir?

“Peki, Denizli’de ne yenir?” sorusuna verilecek bir tek cevap var, o da Denizli Kebabı. Böyle muhteşem bir lezzet olamaz. Ben kırmızı eti böyle bilmezdim. Kesinlikle yediğim en lezzetli kebaplardan biriydi. Tek kelimeyle olağanüstü, muazzam bir iş. İnanın yazarken bile ağzım sulandı. Tadı hala damağımda. Bu kebabı en iyi yapan ustalar Denizli’nin merkezinde Bayramyeri olarak adlandırılan bir semtte toplanmışlar. Biz, arkadaşımın favorisi olan Kebapçı Enver’de yedik. Bu işin diğer ustalarıysa Kebapçı Halil, Muhtar Kebap, Kocabaylar. Bu dükkanları da yine Bayramyeri’nde bulabilirsiniz. Ve mümkünse geldiğiniz ilk an ve dönerken olmak üzere en az ikişer kez yiyin. Çünkü çok arayacaksınız.

Kebapçı Enver'de Denizli Kebabı

Denizli Kebabı

Kokoreç

Bir diğer tavsiyem Sanayi’nin içinde bulunan kokoreççiler olacak. Birkaç tane var ve hepsinin lezzeti de hemen hemen aynıymış(bana öyle söylendi). Biz Akçeşme Kokoreç’e gittik. Domatessiz, ıvırsız zıvırsız saf kokoreç. Hem de sudan ucuz fiyata gerçek kokoreç.. Denizli’de yemek yenecek yerler listenize almanızı öneririm.

Ballı Tahinli Pide

Bunların yanı sıra yerel kebapçılar ve pideciler de var. Fiyatları ise gerçekten çok ucuz. Yediklerinize ve hesaba bakınca şaşırmamanız elde değil. Lezzetleri de İstanbul standartlarının üstünden. Merkezde bulduğunuz bir yere gönül rahatlığıyla dalabilirsiniz. Denizli’nin bir diğer yerel lezzeti olan enerji deposu ballı tahinli pideyi de denemenizde yarar var. Bu işin markalaşmış bir ustası olmadığından şuraya gidin diyemeyeceğim. Ama çoğu yer hemen hemen aynı lezzette yapıyor ballı tahinli pideyi.

Denizli'de Pide

Tatlısız Olmaz 

Söz konusu tatlı olunca Denizli’de akan sular gene duruyor. Denizli kebabının üzerine Hacı Şerif’ten yenen dondurmalı irmik helvasının yerini hiçbir şey tutamaz. Bıkıp usanmadan yiyebileceğim bir şey dondurmalı irmik helvası. Hem çok hafif hem de kaşığı da yemenize neden olacak kadar güzel.

Hacı Şerif Dondurmalı İrmik Helvası

Hacı Şerif Dondurmalı İrmik Helvası

Denizli’de Alışveriş Nerede Yapılır?

Bu sorunun aslında birden fazla yanıtı var. Denizli, size alışveriş için oldukça fazla seçenek sunuyor.

Denizli Horozu Eşliğinde Alışveriş

İlk adresiniz Denizli’nin İstiklal Caddesi diyebileceğimiz Çınar olmalı. Çınar caddesi üzerinde oldukça fazla mağaza ve dükkân var. Burada bazı yerel markaları da bulmanız mümkün. Çeşit çeşit ve birbirinden güzel kuruyemişleri bulabileceğiniz Tuğba Kuruyemiş(en azından kuru incir almadan dönmeniz çok büyük hata olur),  evde kendi dondurmalı irmik helvanızı yapmanız için de Hacı Şerif yine bu cadde üzerinde bulunuyor. Bir de ünlü Denizli Horozu var. Çok renkli olan bu heykel, Çınar’ın hemen girişinde yer alıyor.

Denizli Çınar

Babadağlılar Hanı

Ama daha fazla “yerel ürünlere” yönelmek isterseniz Babadağlılar Hanı’na gitmenizi öneririm. Burada bin bir çeşit tekstil ürünü bulmanız mümkün. El dokumaları, nevresim takımları, havlular, örtüler istemediğiniz kadar çeşit ürünü burada bulabilirsiniz. Tabi doğal bir sonuç olarak da kadınların pek içinden çıkmak istemediği bir yer oluyor Babadağlılar. En büyük talep tabi ki ünlü Denizli havlularına. Fiyatlar el yaktığı için gerek görmeyerek ben herhangibir şey almadım. Ama eminim ki annemle beraber geziyor olsaydık büyük bir soyguna imza atabilirdik.

Babadağlılar Hanı

Babadağlılar Hanı

Buranın mimarisi de oldukça ilginç bir yapıya sahip. Mağazalar, spiral şekilde dizayn edilmiş katların üzerine kurulu. Böylece merdiven çıkmak gibi bir derdiniz olmadan farkında bile olmadan kat değiştirebiliyorsunuz.

AVM’ler

Alışveriş için bir diğer uğrak noktaysa AVM’ler. Şehirde iki tane alışveriş merkezi bulunmakta; birisi Forum Çamlık, diğeri Teras Park Alışveriş Merkezi. Burada da bir yandan keyifle kahvenizi yudumlarken bir yandan keyifle alışveriş yapmanız mümkün.

Son Olarak..

Yerli ve yabancı turistin Denizli’ye gitme amaçları genellikle Pamukkale’yi ziyaret etmek için oluyor. Ancak Denizli’de kendi içerisinde bazı cevherleri saklıyor. Bu cevherleri de elimden geldiğince tanıtmaya ve anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Seyahatlerinizin Denizli Kebabı üzerine yenilen dondurmalı irmik helvası kadar tatlı olması dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.