Belgrad’ın Alternatif Rotası: Novi Sad

Belgrad’a 5 günlük gidiş-dönüş bilet aldığımda bu sürenin Belgrad için çok fazla geleceğini bilmiyordum. Tahmin ediyordum tabi ama yolculuk zamanı yaklaşana kadar ne yapacağıma karar vermemiştim. Gidişime iki hafta kala Sırbistan’la ilgili gezi bloglarında okuduğum yazılar doğrultusunda başka bir şehri daha görebileceğimi(ve hatta görmem gerektiğini) anladım. Alternatif olan birkaç seçenek içinden Novi Sad‘da karar kıldım ve seyahatimin bir gününü bu şehre ayırmaya karar verdim. Trenden inip şehirde dolaşmaya başladığımda doğru bir karar verdiğim son derece aşikardı.

Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Novi Sad’dan Belgrad’a gitmek için iki alternatif mevcut. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi otobüs ve tren(havalimanından direk geçmek isterseniz bu linkle önce Belgrad’a gitmeniz gerek).

Sırbistan Novi Sad Vizesiz

Novi Sad

Tren : Benim de tercih ettiğim bu yöntemle Belgrad tren istasyonundan gidiş-dönüş bir bilete 460 Dinar(2016 fiyatı) ücret ödeyerek Novi Sad’a ulaşabilirsiniz(bilet alırken gidiş-dönüş istediğinizi özellikle belirtin, ben yaptım hata siz de yapmayın aman dikkat!). Neredeyse her saat tren bulmak mümkün Novi Sad’a ancak trenler arasında konfor farkı mevcut. Benim giderken bindiğim trenin koltukları rahattı(biraz tozlu ve kirliydi o ayrı) ve ekspres olmasından dolayı yaklaşık 90 dakika sürdü. Ancak dönüşte denk geldiğim tren banliyö treninden bozma bir şeydi ve koltukları çok rahatsızdı. Üstüne de neredeyse her durakta durmasından dolayı yolculuk 2 saatten daha uzun sürdü. Biraz zorlayıcı olabiliyor yani. Artık şansınıza ne denk gelirse.

Otobüs : Otobüs trene göre daha avantajlı. Kaldığım hostelde çalışanlardan aldığım bilgiye göre her yarım saatte bir otobüs bulmanız mümkünmüş. Bunun yanı sıra trenden daha konforlu olması ve 1,5 saat fix yolculuk süresiyle de bir adım öne çıkıyor. Dezavantajı mı ne? Fiyatı.. Kapılar 1000 Dinardan açılıyor.

Harika Tarihi Dokusuyla Novi Sad

Güneşin bulutların ardına saklandığı bir günde trenden inip Novi Sad’a ilk adımımı attığımda gözlemlediğim ilk şey geniş ve uzun caddelerle gri binalar oldu. Tıpkı Belgrad gibi Novi Sad şehir merkezi de Sovyetler mimarisinin izlerini taşıyor. Ne kadar soğuk dursalar da binaların arasından geniş caddelerde yürümek oldukça keyifli.

Novi Sad Sokakları

Novi Sad Sokakları

Ancak neyse ki bu topraklar Sovyetlerden önce de vardı. İnsanlık bu şehirde de çok güzel eserler inşa etmiş ve bizlere bırakmış. Gardan 3045 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan  Özgürlük Meydanı(Trg Slobode) ve onu çevreleyen sokaklardaki evler ve kiliseler bu sanat eserlerinin başlıcaları.

St. George Katedrali Novi Sad Vizesiz Sırbistan

St. George Katedrali

Özgürlük Meydanı’na çıkmak için bilinçli olarak sokaklarda kaybolurken karşıma St. George Katedrali ve onun hemen arkasında bulunan ve kapısı Zmaj Jovina Caddesi’ne açılan Psikoposluk Sarayı çıktı. Çok heybetli ve ihtişamlı olmasalar da buram buram tarih kokuyorlar.

Piskoposluk Sarayı Novi Sad Vizesiz Sırbistan

Piskoposluk Sarayı

Zmaj Jovina Caddesi, doğruca Cumhuriyet Meydanı’na çıkan ve üzerinde birbirinden güzel kafe ve restoranların bulunduğu trafiğe kapalı, arnavut kaldırımlı bir yaya yolu. Oldukça kısa olan bu caddenin sonlarına doğru Cumhuriyet Meydanı ve onu çevreleyen muazzam tarihi yapılar bizi karşılıyor.

Zmaj Jovina Caddesi Novi Sad Vizesiz

Zmaj Jovina Caddesi

Özgürlük Meydanı(Trg Slobode)

St. Mary Kilisesi Novi Sad

St. Mary Kilisesi

Meydanın en dikkat çeken yapısı tepesinde saat kulesi bulunan ve en üst noktasını görebilmek için kafanızı 90 derece kırmanız gereken St. Mary Kilisesi bulunuyor. Gerek çatısındaki renkli kiremitleri gerek boyutlarıyla gözalıcı bir ibadet yeri St. Mary Kilisesi.

St. Mary Kilisesi Novi Sad

St. Mary Kilisesi Çatısı

St. Mary’nin hemen karşısında ise üzerindeki heykeller ve desenleriyle dikkat çeken Belediye Binası bulunmakta. Bu iki yapının arasında ise Novi Sad’ın eski belediye başkanlarından politikacı/yazar Svetozar Miletić‘in bir heykeli bulunmakta.

Belediye Binası Novi Sad

Belediye Binası

Meydanın bi diğer tarafında ise bulunduğu kenarı boylu boyunca kapatan ve 1854 yılından beri yerli/yabancı turistlere hizmet veren ateş pahası oda fiyatlarıyla Hotel Vojvodina bulunmakta.

Hotel Vojvodina Novi Sad Vizesiz

Hotel Vojvodina

Tuna Nehri’nin şehri ikiye böldüğü Novi Sad’da, bulunduğum yakadaki görmem gereken yerlere tik işaretimi attıktan sonra yine geniş bir caddede yürümeye koyuluyorum. Hedefim bir zamanlar Osmanlı’nın hüküm sürdüğü, ardından Avusturya-Macaristan imparatorluğunun kontrolüne geçen Petrovaradin Kalesi. Yürümeyi seven ben için orta, sevmeyenler için oldukça uzun ve zahmetli bir mesafe. Kaleye çıkmak için arşınlanacak yüzlerce merdiven basamağı olduğunu göz önünde bulundurursak Novi Sad’dan Petrovaradin’e yürümek biraz yorucu bir eylem olabilir. Mutlaka oraya giden bir otobüs vardır. Tourist Info gerekli bilgilendirmeyi yapar sorarsanız. Ancak yürüyenler için rotanın iki tane bonusu var. İlki, köprüye giden Mihajla Pupina Bulvarı üzerinde bulunan, içindeki ağaçları ve çiçekleriyle ormanlık bir alandaymış hissi yaratıp ruhunuzu aydınlatan muhteşem Tuna Parkı. Diğeri ise iki yakayı birbirine bağlayan köprünün, fotoğrafçılar için sunduğu oldukça güzel manzaralar.

Novi Sad Sırbistan

Köprü Üzerinden Novi Sad

Petrovaradin Kalesi

Petrovaradin Novi Sad Sırbistan

Petrovaradin’in Etekleri

Petrovaradin Kalesi taktiksel unsurlar göz önünde bulundurulduğunda olabilecek en iyi yere, yani bir tepeye inşa edilmiş. Bu yüzden zorlu ve belki de molalı bir tırmanış yapmak gerekiyor. Ancak oraya çıkmadan önce tepenin eteklerinde bulunan ufak yerleşim yerinden bahsetmek istiyorum. Bu son derece ıssız olan kasaba(en azından ben gittiğimde öyleydi) ilk bakışta neredeyse hiç hayat belirtisi göstermiyor. Hafif harabeyi andıran ve buralarda insan yaşamıyordur herhalde denen binalar bulunmakta. Öyle gözükmesine rağmen insanların yaşadığı ve dükkanların hala iş yaptığı enteresan bir yer burası. Açıkçası yürürken kendimi Tarlabaşı’ndaymışım gibi hissettim.

Petrovaradin Novi Sad Saat Kulesi

Petrovaradin Saat Kulesi

Her neyse.. Nefes nefese bırakan merdivenlerden çıkarken ara ara görünen muhteşem Novi Sad ve Tuna Nehri, yukarıdaki manzaraya dair merakınızı körükleyerek daha hızlı yol almanıza yardımcı oluyor. Merdivenlerin son basamağını adımlarken ilk göreceğiniz şey mini bir saat kulesi olacak. İşte o saat kulesinin yanında bulunan ufak açıklık alan, Tuna ve Novi Sad’ı en net görebileceğiniz nokta. Sizi çıktığınıza pişman etmeyecek, hatta yorgunluğun üzerine salgılanan endorfin yardımıyla da mutluluğunuza mutluluk katacak kadar güzel bir manzara.

Petrovaradin Novi Sad Sırbistan Vizesiz

Novi Sad Manzarası

Hemen bir üst katta bulunan restoranda manzara eşliğinde kahvenizi yudumlayabilir ya da kalenin diğer ucuna yürüyerek ormanın yeşilliğiyle huzuru bulabilirsiniz.

Petrovaradin Kalesi

Petrovaradin Kalesi

Sırbistan Eşit Değildir Belgrad

Bir günlük ve dolu dolu geçen Novi Sad ziyaretimden çıkarttığım sonuç, zamanınız varsa kesinlikle ziyaret etmeniz olacak. Tarihinde farklı imparatorluklar tarafından yönetilmesinden dolayı kültürel ve mimari çeşitliliği oldukça fazla olması şehri bir adım öne çıkartıyor. Küçük ama içinde sürprizler barındıran harika bir Sırp şehri Novi Sad.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.