Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi

Lisedeyken Yüzük Kardeşliği’ni ilk kez okumaya çalıştığımda filmlerin büyüsüne o kadar çok kapılmıştım ki kitabın masalsı anlatımı bana çok yavan gelmişti. Sürekli olarak bir aksiyon arayışı içindeydim. Kitabın yarısına geldiğimde de sıkılıp bırakmıştım. Şimdi bunun nedeni üzerine biraz kafa yorduğumda aslında beklentilerimin son derece normal olduğunu anlıyorum. Çünkü Peter Jackson ve ekibi, Tolkien’in yarattığı böylesi muazzam bir evreni alıp o kadar güzel yorumlamışlardı(ve editlemişlerdi) ki filmleri izleyenlerin nefeslerinin kesilmemesi söz konusu bile olmazdı. Bir ergen/genç olarak da filme paralel olan bir anlatım tarzı beklemiştim. Hatta bir adım öteye taşımak gerekirse Harry Potter’ın kitaplarından yaşadığım heyecanı Yüzüklerin Efendisi’nde de aramıştım.

Yüzüklerin-Efendisi-arka-kapak

Yüzüklerin Efendisi Filmi ve Howard Shore

Yüzüklerin Efendisi filmini, çıktığı ilk günden beri defalarca izledim. Saymaya çalışsam sayamam, o kadar çok. Ve her izleyişimde de aynı tadı aldım. Eminim benim gibi olan binlerce insan vardır dünyada. Her şeyiyle mükemmele yakın. Yapımına başlanmasının üzerinden neredeyse 20 yıl geçti. Bu süreçteki teknolojik gelişmelere rağmen film hala ayakta durmayı başarıyor ve günümüz benzerleri arasında fazla sırıtmıyor.

Yüzüklerin Efendisi Howard Shore Peter Jackson

Howard Shore ve Peter Jackson

Bu yazı daha çok kitap üzerine yoğunlaşacak olmasına rağmen filmin soundtracklarından bahsetmezsem Howard Shore‘a çok büyük haksızlık yapmış olurum. Çoğu insanın gözünden kaçan ama bence filmin hikayesini doğrudan etkileyen ve izleyici üzerinde çok büyük etki yaratan şaheserler çıkarmış Howard Shore, Yeni Zelanda Senfoni ve Londra Filarmoni Orkestralarıyla. Albümü her dinleyişimde tüylerim diken diken olur. Howard’ın kullandığı tekniklerle ilgili Youtube’da hayranlıkla takip ettiğim Nerdwriter hesabında detaylı bir analiz yapılmış. Filmi sevenlerin kesinlikle izlemesini öneririm.

Orta Dünya ve Yüzüklerin Efendisi

Giriş yazımda da vurguladığım gibi Yüzüklerin Efendisi kitaplarının bilim-kurgu/aksiyon türüyle uzaktan yakından alakası yok. Masalsı anlatımla bir hikaye işleniyor. Yani filmden gazı alıp kitaba dalmak her yiğidin harcı değil malesef. Anlatımın zaman zaman masalsılaşması sanki çocuk kitabı okuyormuşsunuz hissiyatı verse de hikaye o kadar muazzam ki, bu his, rüzgarın solmuş yaprağı alıp savurması gibi geçici ve belirsiz.

Kitapları okumayı zorlaştıran şey sanılanın aksine dili değil. Genele baktığımda ağdalı bir anlatım söz konusu değil. Ara ara kastığı oluyor tabi. Bu da insanı biraz kasabiliyor. Zorlayıcı olan şeyler; özellikle hikaye içinde hikaye geçtiği zamanlarda, Orta Dünya’yla ilgili veya karakterlerle ilgili derin açıklamalar yapılırken oluyor genelde. Evren inanılmaz geniş, Tolkien de haklı tabi anlat anlat bitmiyor. Ancak parçalar yerine oturduktan sonra hikayenin bütününe baktığımda, zihnimde o kadar güzel bir dünya şekilleniyor ki bunların hepsine değiyor.

Yüzüklerin-Efendisi

Bir de Tolkien’in ara ara yazdığı şiir/şarkılar var ki insan gerçekten hayret ediyor. Hem sıfırdan bir evren ve diller yaratıyorsun, yetmiyor birbirinden farklı ve birbirinden derin onlarca hikaye yazıyorsun, o da yetmiyor bu hikayeleri şiirler yoluyla besliyor ve anlatıyorsun. Yapılan iş gerçekten muazzam ve bundan daha iyisinin yapılabileceğine inanmıyorum. Yüzüklerin Efendisi için gönül rahatlığıyla fantastik kitapların İncil’i veya Kur’an’ı diyebilirim.

Son Söz

Yine de kitabı, filmi hiç izlememiş bir şekilde okuyabilmeyi dilerdim. Çünkü filmi izlemiş olmam, kitapların insanlara tanıdığı hayal etme şansımı elimden almış oldu. Özgürlüğüm biraz kısıtlanmış gibi hissettim diyebilirim.

Tekrar altını çiziyorum. Yüzüklerin Efendisi kitapları herkesin okuyabileceği bir dilde yazılmamış. Orta Dünyayı gerçekten tanımak isteyenler, kitap okuma alışkanlığı bulunan kişiler bu yükün altından kalkabilir. Aksi bir durum hüsranla sonuçlanır. Okunacak değil yaşanacak bir kitap. Tekrar görüşmek üzere, Kıymetlimiss..

One ring to rule them all, One ring to find them, One ring to bring them all and in the darkness bind them.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.