Feride Çiçekoğlu – Uçurtmayı Vurmasınlar

Okuduğum bir başka muazzam roman olan Tutunamayanlar‘ın arasına kabaca “çerezlik” olsun diye sıkıştırdığım bir kitaptı Uçurtmayı Vurmasınlar. Bilemedim bu çerezin mideme oturacağını, beni bu kadar derinden sarsacağını.

Uçurtmayı Vurmasınlar

Kitap, 9 yaşında annesiyle beraber cezaevinde yaşamak zorunda olan Barış adındaki bir çocuğun, ablası olarak gördüğü İnci’ye yolladığı mektuplardan oluşuyor. Hayatı, 102 sayfalığına da olsa, masum bir çocuğun gözünden görmemize imkan sağlıyor.

Kuşlar tutsak yaşayamazlarmış. Ya çocuklar, İnci? Onlar tutsak yaşayabilirler mi?

Hapishanenin karanlığında Barış’ın o umut dolu, saf düşüncelerini okudukça benim gerçekten yüreğim yandı. Kelimelerin gücü bazen gerçekten inanılmaz oluyor bunu bir kez daha anladım. Söz konusu bir de çocuk olunca, akan sular duruyor.

feride çiçekoğlu

Feride Çiçekoğlu

İşin can yakan bir diğer tarafı, kitaba hayat veren karakterlerin gerçek birer insan olmaları. Feride Çiçekoğlu ’80 darbesinden sonra girdiği ve 4 sene yattığı mapushane hayatını, beraber zaman öldürdüğü insanları Barış’ın hikayesini merkeze alarak Uçurtmayı Vurmasınlar’da anlatıyor. Hiçbir şeye tahammülü olmayan yasakçı zihniyetin, iktidar sahibinin ve kraldan çok kralcıların resmini çiziyor Feride Hanım. Aslında koca ülkenin bir hapishanedeki yansıması diyebiliriz roman için. Kim bilir daha ne hikayeler vardır, kimler bok yoluna içeriye girmiştir. İşkencelere değinemiyorum bile…

O da halkını sevdiği için burdaymış. Ben büyüyünce halkımı hiç sevmeyeceğim. Halkını sevenler hep kafese giriyor.

Yukarıdaki alıntıyı, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın yakın zamanda “Sol örgütler de bizim sandığımızın tersine, zararsız, eline bıçak almamış insanlar çıktı” diyerek yaptığı açıklamayla yan yana koyunca aslında birbirleriyle ne kadar bağlantılı olduklarını görebiliyoruz. İnsanların yok yere damgalanıp işkence gördüğü -hatta öldürüldüğü- polis odalarının, hapishane hücrelerinin bir itirafı aslında. Çok büyük bir çoğunluğunun suçu ne? Düşünmek…

Feride-Cicekoglu-Ucurtmayi-Vurmasinlar-arka-kapak

Don’t Let Them Shoot The Kite

Kitabın Tunç Başaran tarafından çekilen filmini ise izlemedim. Okuduğum yorumların çoğu, filmin de kitap kadar insanın kalbine dokunduğunu söylüyor. Aynı anda ikisinin yükü bana biraz ağır geleceğinden filmi izlemeyi sonraya erteliyorum. Ama şüphesiz izleyeceğim.

Yalnız kitabın filmi yapılmasa böyle bir kitabın varlığından haberimiz olur muydu, emin değilim. Feride Çiçekoğlu’nun kitabın önsözünde de vurguladığı gibi, filmi yapılmasa tek basım olarak tarihin tozlu sayfalarına karışıp kitaplıklarımıza uğrayamadan yok olup gidecekti Uçurtmayı Vurmasınlar. Merak ediyorum acaba gizli saklı kalmış daha kaç kitap var böyle okunmayı bekleyen, bu kadar güzel olan.

Feride-Cicekoglu-Ucurtmayi-Vurmasinlar-alinti

 

Okunmalı!

Feride Çiçekoğlu’nun yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı Uçurtmayı Vurmasınlar; her kitaplıkta bulunması gereken, heralde modern dönemde yazılmış Türk romanları arasında parmakla gösterilebilecek nadide kitaplardan biri. Kesinlikle okunmalı…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.