Stefan Zweig – Korku

Stefan Zweig’la tanışmamı ve onun üslubuna olan tutkumun her okuduğum kitabında giderek artmasını, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu için yazdığım incelemesinde uzun uzun anlatmıştım. Zweig duyguyu okuyucuya geçirmeyi inanılmaz bir şekilde başarıyor. O duyguların tadına varan bir okuyucunun Zweig’a hayranı olmaması mümkün değil. Korku da o tadı alabilmenizi sağlayan en iyi kitaplardan biri.

Stefan-Zweig-Korku


Korku

İlk paragrafta da dediğim gibi Stefan Zweig duygu aktarımında olağanüstü bir yeteneğe sahip. Her kitabında farklı bir duyguyu işliyor, psikolojik tahlillerde bulunuyor. Korku kitabında ise okuyucu olarak bu sefer korku‘yu tadıyoruz. Hatta tatmayı bırakın ruhunuzun derinliklerine kadar o hissi yaşıyorsunuz.

… insanın vedalaşmak için ne kadar az zamana ihtiyacı olduğunu ve yanında götüremeyeceğini bilince her şeyin ne kadar değersiz göründüğünü fark edip korktu.

Kitapta, kocasını aldatan Irene’in foyasını ortaya çıkarmakla tehdit eden şantajcısına karşı yaşadığı korku ve bu yüzden yaşadığı buhranlar anlatılmakta. Bu korkunun asıl kaynağı ise yalanlarının ortaya çıkması durumunda bütün hayatının yerle yeksan olacağı gerçeği. Daha önceden kıymetini bilmediği ama bu duruma düşünce ne kadar kıymetli olduklarının farkına vardığı ailesi.

Kitabı asıl değerli kılan Zweig’ın, Irene’in yaşadığı korkuyu tasvir ediş biçimi. Okurken aynı suçluluk duygusunu, aynı bunalımı, aynı korkuyu yaşatıyor. Bu duygular o kadar insani o kadar gerçek ve o kadar tanıdık ki, sanki kitapta Irene’in değil de sizin korkularınız anlatılıyor. Zweig aslında her birimizin içinde olan ve hissettiği duyguları, her birimizin içine düştüğü bu tür durumları en iyi şekilde yansıtarak okuyucusunu etkilemeyi başarıyor. 80 sayfalık bu kısacık öykü, insana farklı hisleri saniyeler içinde ardı ardına tattırabilen ender kitaplardan.

Stefan Zweig Hayatı


Son Söz

Ne yazsam ne desem az kalır bu kitabı övmek için. Kitabın sonundaki şaşırtıcı sonu da hesaba katınca tadı gerçekten damağımda kaldı. Sadece bir kitapçıya gidin, bir Zweig kitabı alın ve Zweig’ın o leziz anlatımının tadına varın. Çünkü dünya üzerinde bu zevki yaşatabilecek çok çok az şey var.

Kendimle ilgili bir not: Korku’yu Kindle’da e-kitap formatında okudum. Fakat bu kitabı da okuduktan sonra Zweig’ın bütün kitaplarını almaya karar verdim. Ara ara açıp okuyabilmek için ulaşılabilir, elimin altında basılı şekilde olması gereken kitaplar bunlar.

belki de insan… en büyük utancı… kendine en yakın hissettiklerine karşı duyar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.