Patti Smith – Çoluk Çocuk

İtiraf etmeliyim ki Çoluk Çocuk’u okumaya başlayana kadar Patti Smith çok aşina olduğum ve dinlediğim bir sanatçı değildi. 2016 İstanbul konseriyle ilgili güzel yazılar okumuş ve ilk kez o zamanlar dinlemiştim. Bir kitap yazdığını da o sıralarda öğrenmiştim ve o gün bugündür de okumak istiyordum. Kısmet bugünlereymiş…


Çoluk Çocuk

Çoluk Çocuk, Patti Smith’in çocukluğundan başlayarak sanatçı olma tutkusuyla yanıp tutuşan yakın arkadaşı Robert Mapplethorpe‘la beraber gençlik dönemlerinde başlarından geçen olayları anlattığı otobiyografik bir kitap. Gözlerini karartıp cebinde beş kuruş olmadan evden ayrılan ve başını sokacak bir evi olmadan bir süre New York sokaklarında yaşamak zorunda kalan 20 yaşındaki Patti Smith’in başından geçenleri okumak, risk almanın aslında ne demek olduğunu zamane gençliğinin gözlerinde görme fırsatı veriyor.

Görünüşümden dolayı herkes uyuşturucu kullandığıma kesin gözüyle bakıyordu. Damardan enjekte etmeyi reddettim. En sonunda koluma sıcak balmumu döktüler ve Tony ne yapacağımı gösterdi.

Patti Smith’in içten gelen ve samimi dili kitabı sıkılmadan soluksuz okumanıza yardımcı oluyor. Hayallerinin peşinden koşuşu ve asla vazgeçmemesi gözümde kendisini çok farklı bir yere getirdi. Aşılmayı bekleyen zorluklarla dolu etkileyici bir yaşam öyküsü.

patti smith

Ayrıca sanat dünyasına bu kadar yakından bakmak normal bir insanın her gün deneyimleyebileceği bir şey değil. Janis Joplin‘ler, Jimi Hendrix‘ler, 1970‘lerin diğer ünlü şahsiyetleri… Patti o dünyayla ilgili bazen o kadar çok detaya iniyor ki, marjinalliğin kitabını da yazdığını söyleyebiliriz.

Kitabı okurken yer yer Steve Jobs aklıma geldi. Patti Smith olabildiğince uzak durmuş olsa da çevresindeki sanatçı topluluğun oldukça fazla uyuşturucu(özellikle LSD) kullanması bana bu çağrışımı yaptı. LSD bu nedenlerden biri olsa da asıl sebep Bob Dylan’a olan hayranlığı. İkisi de kelimenin tam anlamıyla Bob Dylan‘ı deliler gibi seviyorlarmış. Sanırım LSD ve Dylan o döneme özgü olmazsa olmaz şeylerden ikisi.

Bob Dylan’ın albüm kapağındakine benzer bir eşarbı aramak için Philadelphia kazan biz kepçe gezmiştik. Dylan motosiklet kazası geçirdiğinde onun için mumlar yaktık.

Kitabın benim için en dikkat çekici tarafı ise Patti Smith’in her şeyi hatırlıyor oluşu. Tamam, gençlik döneminde günlük tutuyormuş ve kitabı yazarken de çokça faydalanmış o belli oluyor. Ama yine de 3040 sene öncesini daha dün olmuş gibi aktarması, o günkü duygularını tekrar hissederek okuyucuya aktarması da gerçekten büyük bir başarı. Sadece şiire değil, düz yazıya da yeteneği olduğunu bu kitapla anlamış olduk.

patti smith - çoluk çocuk


Son Söz

Çoluk Çocuk, Patti Smith’i ünlü biri olarak değil, olduğu yere emek vererek gelen kanlı canlı bir insan olarak görmemi sağladı. Sanatçıların hayatına veya biyografik kitaplara merakınız varsa, kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Ayrıca kitabı şarkılarını dinleyerek okumanızı öneririm. İnsanı ayrı bir havaya sokuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.