Malcolm Gladwell – Outliers (Çizginin Dışındakiler)

Yine bir Serdar Kuzuloğlu önerisi ve yine okunduğuna pişman etmeyen harikulade bir kitap. Çizginin Dışındakiler, başarının arkasındaki sır perdesinin %100 aralamasa da o perdeyi oldukça saydamlaştırıyor.


Çizginin Dışındakiler

MediaCat etiketiyle Malcolm Gladwell’in kaleminden çıkan Çizginin Dışındakiler, Aytül Özer tarafından Türkçe’ye çevrilmiş bir araştırma kitabı. Zamanında Amerika’da 1 numaraya da yerleşmiş bir kitap.

IQ, bir ölçüde, doğuştan gelen yetenektir. Oysa bilgi sosyal ustalıktır. Öğrenilmesi gereken bir dizi beceridir.

Malcolm Gladwell - Outliers

Kitabın cevabını aradığı tek bir soru var. Bazı insanlar neden daha başarılı olur? İki kısım ve toplamda dokuz bölümden oluşan kitapta bu soruyu cevaplamamıza yardımcı olacak bilimsel veriler sunuluyor. Bu bilimsel verilerin ışığında da okuyucuyu tatmin edecek cevaplar veriliyor(en azından beni ikna etti Gladwell).

En büyük vergi indirimlerinden yararlananlar zenginlerdir. En iyi eğitimi alanlar ve en çok özen gösterilenler, en iyi öğrencilerdir.

Başarı için IQ’yu ve zekayı her zaman bir numaraya koyan biz insanoğlunun yanıldığını, zekanın başarı için ön koşul değil, ortalama bir etmen kadar etki ettiğini kanıtlamaya çalışıyor Gladwell.

Dört yaşındaki Çinli bir çocuk ortalama 40’a kadar sayabiliyor. Aynı yaştaki Amerikalı çocuklar 15’e kadar sayabiliyor ve büyük bölümü beş yaşına gelene dek 40’a kadar sayamıyor. Bir diğer deyişle, Amerikalı çocular beş yaşına kadar en temel matematik becerilerinde Asyalı akranlarından çoktan bir yıl geri oluyor.

Malcolm Gladwell - Çizginin Dışındakiler asyalılar

Doğru zamanda doğru yerde olmanın ne kadar etkili olabildiğini; Asyalı çocukların sayısal sistemlerdeki farklılıklar sayesinde batıdaki akranlarından nasıl daha başarılı olduklarını ve hatta doğum tarihinin bile başarıya ne kadar etki edebileceğini okumak, ufak çaplı bir aydınlanma yaşattı bana.


Son Söz

Çok kısa bir yazı oldu ama olumsuz eleştirecek bir şey görememem ve okunması gerektiğine inandığım bir kitap olduğu için Çizginin Dışındakiler’i bloguma ekledim. Görece kısa olan ama zihninizdeki bazı tabuları yerle bir edecek bu kitabı okumanızı kesinlikle öneririm.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.