Buket Uzuner – New York Seyir Defteri

Buket Uzuner‘in kitapları, kitaplığımızın anneme ait raflarında her zaman bulunmuştur. Çocukluğumdan beridir birer ikişer artarak da varlığını sürdürmüştür. Gözüme sürekli çarpmalarına rağmen nedendir bilinmez okumak aklımdan hiç geçmemişti. Ta ki geçen sene kitaplıkta büyük bir değişime gidip annemin kitaplarından kendim için bir şeyler bakınmaya başlayana kadar. Mahfi Hoca‘nın kitabını okuduktan sonra biraz kafa dağıtmak için bir şeyler ararken New York Seyir Defteri gözüme çarptı ve bir seyahat kitabı okumanın iyi olacağını düşünerek hafif toza bürünmüş bu ince kitabı raftan çekip okumaya başladım.

New York Seyir Defteri’ne giriş yapmadan önce belirtmeliyim ki gezi yazıları okumayı çok severim. Özellikle Başka Türlü Bir Şey‘deki gibi gidilen yerden daha çok gidilen yerde yaşananların anlatıldığı, turist olmayıp şehrin ve halkın içine karışıp bunu okuyucuya anlatabilen kitaplara ekstra bir hayranlık duyuyorum. Buket Uzuner de kitabın açılışında benim arzuladığım şekilde bir kitap yazdığının sinyalini verince keyfim yerine geldi.

Buket Uzuner - New York Seyir Defteri manhattan


New York Seyir Defteri

New York Seyir Defteri, Buket Uzuner’in 1 sene boyunca(1998-99) evi olan New York’ta yaşadıklarını anlattığı biraz seyahatname ama daha fazla deneme tadında bir kitap. Kitabı New York’u tanımak istiyorum diye eline alanlar maalesef istediklerini bulamayacaklar. Bir Şehir Romantiği olan Uzuner kitabın başındaki Yolluk bölümünde altını çizdiği gibi kendi New York’unu anlatıyor.

Sanırım kanuni haklar konusunda çok şanslı olan Türkiyeli kadının asıl eksikliği, talep etmeden bu haklara sahip oluşunun hüzünlü şanssızlığında saklı. Çünkü talep edebilmek cesaret ve bilgi gerektirir.

Kendi New York’unda sadece şehri değil, şehrin bütünleyicisi olan insanların hikayeleri, bakış açıları ve yaşam tarzları üzerinden kültürel, siyasal ve sosyolojik tespitler yaparak okuyucunun New York’u farklı bir perspektiften görmesine olanak tanıyor. Bu yüzden kitap tek düze değil, her sayfasında başka tatlar barındırıyor. Bir şehri değil de sanki dünyayı gezdiriyor.

Kitapta ara ara siyasi meseleler de tartışılıyor ve bunun asıl nedeni içerisinde köşe yazılarının da bulunması. Köşe yazılarında doğal olarak güncel konular işlendiğinden ve toplum olarak siyasetin ve tartışmanın asla bitmediği bir ülkede yaşadığımızdan Buket Uzuner de o günün tartışmaları üzerinden fikirlerini bizimle paylaşıyor. Görüyoruz ki 20 senede pek bir şey değişmemiş.

Buket Uzuner - New York Seyir Defteri starbucks

Bunlar dışında hiç mi şehri tanıtmaya yönelik bir şey yok diye soruyorsanız, evet var. Kitabın son 20-25 sayfası bilgilendirici notlarla beraber gezilecek yer önerileriyle dolu. Umarım bir gün yolum düşer de teknolojinin nimetlerini bir kenara atıp bu kitaptan faydalanma imkanım olur.


Son Söz

Tek düze seyahat rehberi okumak istemeyen, kitabı okurken kendisini yerel bir insanla şehrin sokaklarında kayboluyormuş gibi hissedip insan hikayesi dinlemek isteyen herkese tavsiyemdir New York Seyir Defteri.

Buket Uzuner - New York Seyir Defteri starbucks arka-kapak

Not: Keşke bunun bir de Londra versiyonu olsaydı. Kuşkusuz başucu kitabım olurdu..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.