Michael Thomas Ford – İntihar Notlarım

Michael Thomas Ford - İntihar Notlarım

İntihar Notlarım kitabını, yazarından ve konusundan tamamen habersiz bir şekilde, arka kapak yazısının etkileyiciliğine kapılarak aldım. Farklı kitaplar aradığım sıralarda karşıma çıktı, fazla bekletmeden sepete attım ve aldım. Okuduktan sonra da şimdi bu güzel kitap hakkında bir şeyler karalamak istedim.

İntihar Notlarım

Kitabımız 15 yaşındaki Jeff‘in yılbaşı gecesi bileklerini keserek intihara teşebbüs etmesinin ardından psikiyatri kliniğine yatırılmasıyla başlıyor. 45 gün boyunca istemeyerek kaldığı bu klinikte Jeff’in ağzından günlerinin nasıl geçtiğini dinliyoruz. Tedavinin her bir günü bir bölüm olacak şekilde kitabını kurgulamış Michael Thomas Ford. Yani aslında Jeff’in günlüğünü okuyoruz demek daha doğru olur. Görece olarak kısa bölümleri sayesinde de kitabı okumak oldukça kolaylaşıyor.

Jeff, durumunu kabullenmeyen her hastanın yapacağını yaparak önce sorunlarını reddediyor. Doktorlarıyla ve ailesiyle de bunun kavgasını veriyor. Kendisinin iyi olduğunu ikna edip çıkmak için her yolu deniyor. Ancak girişimlerinin sonuçsuz kalması onu klinikteki diğer çocuklarla iletişime zorluyor ve yakınlaşmalarını sağlıyor(her doktorun arzuladığı bir durum olsa gerek). İletişim kanallarının açılması bir bakıma Jeff’in yaşadığı hayatı, arkadaşlarıyla olan ilişkilerini ve kendi benliğini sorgulaması için gereken yolu da açıyor.

Jeff, psikiyatristi Dr. Katzrupus‘la yaptığı konuşmalarda, gerçek sorunlarını konuşmaktan kaçmak için başvurduğu yöntemlerle aslında nasıl da hazırcevap, sarkastik ve komik bir kişiliğe sahip olduğunu görüyoruz. Okuyucu olarak ben daha depresif bir karakter beklerken böylesine eğlenceli bir gençle karşılaşmam beni hem şaşırttı hem de mutlu etti. Bu açıdan Ford‘un yarattığı karakterin çok başarılı olduğunu söylemek gerek.

İnsanların yaptıkları şey budur. Korktukları şeyleri öldürmek.

Michael Thomas Ford

Yazara da ayrı bir parantez açmak lazım. Şu güne kadar yayımlanan 50’ye yakın kitabı ve aldığı ödüllerle işini başarıyla icra eden bir isim. Yazdığı kitaplar korkudan komediye oldukça çeşitlilik göstermekte. Ancak özellikle eşcinsellik ve eşcinsellerin sorunlarına eserlerinde bolca yer veriyor. Yaşına rağmen(48) oldukça başarılı bir kariyere sahip.

Son Söz

İntihar Notlarım, genç/yetişkin farketmeksizin bütün bireylerin okuyabileceği bir kitap. Edebi açıdan fazla bir şey sunmasa da hayatın gerçeklerini yüzünüze vuruyor. Jeff’in kendi benliğini arama süreci, duygularıyla olan savaşı ve sonunda da kendini buluşu belki sizin de kendinizi bulmanıza yardımcı olur, kim bilir. Son olarak, empatinin hayatın her alanında yapılması gerektiğini kesinlikle unutmamamız gerek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.