Mahfi Eğilmez – Tarihsel Süreç İçerisinde Dünya Ekonomisi

Ekonomi dendiğinde Türkiye’de akla gelen ilk birkaç isimden biridir Mahfi Eğilmez. Uzun bir süre kamuda görev almış, oradan özel sektöre geçerek öğretim görevlisi, ekonomi yorumcusu ve yazar olarak çalışma hayatına devam etmiştir. Mahfi Hoca’yı şu sıralarda ekranlarda göremesek de hem Türkiye hem de dünya ekonomisi ile ilgili paylaşımlarını uzunca bir süredir blogundan ve Twitter‘ından takip ediyorum. Değişim Sürecinde Türkiye kitabıyla ilgili yazdığım yazıda kendisi hakkında düşüncelerimden kısaca bahsetmiştim. Ve o yazıda da belirttiğim gibi Mahfi Hoca’nın okuduğum ilk kitabı sonuncusu olmayacaktı, olmadı da..

Mahfi Eğilmez Dünya Ekonomisi


Econ 101

Lise yıllarımdan itibaren finans piyasalarına karşı içimde bir kıpırdanma hissetmeye başladım. Dolar ne olacak, hisse senetleri ne yönde hareket edecek, acaba bu fiyatlardan altın alınır mı gibi sorulara cevap arıyor, CNBC-e‘den izlediğim kadarıyla konunun uzmanlarından bir şeyler kapmaya çalışıyordum. Hatta hiç unutmam ilk “trade”imi biriktirdiğim paramla lise son sınıfta cumhuriyet altınıyla yapmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam 400 küsur lira civarıydı o zamanlar ve birkaç ay içinde %15 civarı değerlenmişti. Ben de karı cebe almanın zamanı geldi deyip satmıştım. O zamanlar için piyasaları takip etmek bir hobi, bir heyecan arayışıydı benim için.

Makroekonomi ise pek ilgimi çekmiyordu. Anladığımı da söyleyemem. Mikroekonomiyi, sadece o günü o saati o anı takip etmek daha cazip geliyordu. Bir albenisi vardı. Yine de NTV‘nin NTV olduğu yıllarda yayınlanan Ekodiyalog programı sayesinde tamamen de kopuk değildim. Zaten Mahfi Eğilmez’le de o programlar sayesinde tanıştım. Ancak gel zaman git zaman resmin bütününe bakmak gerektiğinin bilincine vardım. Ekonomiyi bir eve benzetirsek, makroekonominin o evin temelleri olduğunu kavradım. Bu aydınlanmayı yaşamam çok uzun sürmedi fakat bu noksanlığımı gidermek için de uzunca bir süre herhangi bir adım atmadım.

Ne zaman ki al-sat mantığını bırakıp hisse senedi yatırımcısı olmaya başladım, o zaman kendimi bu konuda geliştirmek için zorlamaya, okumalar yapmaya başladım. Bilançolar, şirketlerin geleceği vs. çok önemliydi ancak ekonomi bir bütündü ve insanlık tarihinden bağımsız değerlendirilemezdi. O yüzden Mahfi Hoca’nın direkt makroekonomiyle ilgili kitaplarından ziyade tarihle harmanlanmış kitaplarını okumaya öncelik verdim. Kendi hikayemle kafanızı şişirdikten sonra buyrun biraz da kitaptan bahsedeyim.

Çivi yazısını ilk kez M.Ö. 3000‘lerde Sümer rahipleri tapınaklarda depolanan ve buradan çekilen malların kaydedilmesinde kullandılar.


Tarihsel Süreç İçerisinde Dünya Ekonomisi

Gelelim kitaba. Kitabın ana odağında ekonomi var, ancak yüzeysel olsa da evrenin oluşumunda gelecekteki muhtemel senaryolara kadar geniş bir yelpazede okuyucusunu bilgilendiriyor Mahfi Eğilmez. Zaten en baştaki sunuş kısmında biz okuyucuyu kitabı okurken neyin beklediğini açıklıyor. “Bu kitap, dünya üzerindeki yaşamına tüketici olarak başlayan insanın geçirdiği kültürel evrimi ve o yolda yaşanan ekonomik gelişmeleri ele alıp açıklamaya amaçlayan bir ekonomik olaylar, devrimler ve teoriler tarihi kitabıdır.” Sunuş kısmında geçen bu cümleye de noktası virgülüne uymuş ve gerçekten de en başından, evrenin oluşumundan başlamış kitaba.

Kağıt para ilk kez 7. yüzyılda Tang Hanedanı’nın hükümranlığı sırasında Çin’de kullanıldı.

Mahfi Eğilmez Dünya Ekonomisi Remzi Kitabevi

Kitabın grafikler, datalar, zamanın gazete küpürleri ve fotoğraflarıyla bezenmiş sayfalarında gezinirken insanlığın ne kadar uzun bir yoldan geçtiğini daha iyi kavrıyorsunuz. Andan kendinizi soyutlayıp geçmişe bakınca, katedilen mesafeleri düşünmek insanın gerçekten nefesini kesiyor. Sanki bugünlere gelinmemiş de bugünler kendiliğinden var olmuş gibi yaşıyoruz. Ama öyle değil. Okurken tekrar farkına varıyorsunuz. O yüzden kitap bana bir ekonomi kitabından ziyade bir tarih kitabının verdiği lezzeti verdi.

Banka kelimesi İtalyancada masa anlamındaki banco’dan gelmektedir.

Aynı zamanda kitapla ilgili en çok dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi de kitabın daha önce okuduğum Ulusların Düşüşü ve Dünyaya Neden Batı Hükmediyor kitaplarına olan benzerliği oldu. Aynı tadı aldım. O kitapları fikri yönden çok benimseyemesem de okurken zevk almıştım. Çünkü bana bir şeyler kattığının farkındaydım. Bu kitap için de aynı cümleleri gönül rahatlığıyla kurabilirim.

Bu arada birkaç kelam da Remzi Kitabevi için etmesem olmaz. Kağıt kalitesinden basımına, kapak dizaynından font seçimine kadar gerçekten çok iyi iş çıkarıyorlar. Kaliteden taviz verdiklerini daha hiç görmedim. Birkaç yazımda daha bahsetmiştim, yeni nesille beraber insanların aradıkları ve istedikleri şeyler de değişiyor. Okumak bir deneyimdir ve yayınevleri bu deneyimi okuyucuya yaşatmalıdır. Remzi de bu işi gayet iyi kotarıyor. Fakat keşke sosyal medyayı daha aktif kullansalar.

Tarihsel Süreç İçerisinde Dünya Ekonomisi


Son Söz

Elbette ki 200 küsur sayfalık bir kitaptan dünya ekonomisi ile ilgili her şeyi detaylarına kadar anlatmasını beklemek abesle iştigal olur. Kitabın birinci önceliği de o değil zaten. Mahfi Hoca herkesin anlayabileceği sade bir dil kullanarak yapabileceğinin en iyisini yapmış ve bence çok da başarılı olmuş. Tarih ve ekonominin çok güzel harmanlandığı enfes bir kitap Tarihsel Süreç İçerisinde Dünya Ekonomisi. Meraklılarına tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.