Juliet Macur – Tekerlekli Yalan / Lance Armstrong’un Düşüşü

2000’lerin başlarıydı… Eminim çoğu kişi hatırlıyordur taktığımız o sarı bileklikleri. Üzerlerinde Livestrong yazan.. O zamanki çocuk aklımla neyi simgelediğini tam olarak bilmiyordum ama son derece popüler bir aksesuardı. Hemen herkesin bileklerinde birer ikişer tane görmek mümkündü. Kim derdi ki ilerleyen yıllarda hayranı olacağım sporun o zamana kadar ki en başarılı ismi, bu bilekliklerin yaratıcısı olacak diye. Ve bu isim, eşi benzeri görülmemiş mafyavari bir organizasyonla doping yapıp tarihin kara kaplı defterine adını kazıyacak diye söyleseler kim inanırdı. Tekerlekli Yalan’ın yazarı gazeteci Juliet Macur bu yalanlara kanmayan isimlerden biri ve kitabında da Lance Armstrong’un bu günlere nasıl geldiğini detaylı bir şekilde anlatıyor.


Tekerlekli Yalan

Tekerlekli Yalan, Lance Armstrong’u anlatmaya çocukluğundan başlıyor. Kitaptan anladığımız kadarıyla oldukça çalkantılı ve sorunlu bir çocukluk geçirmiş Armstrong. Ardında bisiklet sporuna atılma ve kanserle mücadele geliyor. Ancak kitap asıl kanseri atlattıktan sonra başlıyor ve hikayeyi bilmeyenler için son derece heyecanlı ve şoke edici detaylara değiniyor. 

LeMond, “Lance temizse,” dedi “başarısı, spor tarihinin en büyük geri dönüşü demektir. Değilse gelmiş geçmiş en büyük sahtekarlığı yapmış demektir.

Armstrong hakkında çok haber okudum, yorumlar dinledim, belgesel ve filmler izledim ancak ilk kez bir kitap okudum. Aslında doping yapma süreciyle çoğu detaya ve kritik olaylara hakimdim. Ancak kitabı okudukça bilmediğim noktaların olduğunu görmek beni sevindirdi. Böylece boşlukları doldurmuş oldum.

Ancak doping olaylarını her düşündüğümde hala afallıyorum. İnanılmaz bir olaylar zinciri. Yozlaşma, manipülasyon, insanları sindirme ve hatta onları yok etme Lance ve çevresindekileri tanımlayabilecek kelimelerden birkaçı.

Hendershot bana, “bisiklet bir doping sporudur,” dedi. “Öyle de kalacak”

Kitap hakkında biraz daha detay vermem gerekirse; Tekerlekli Yalan, 2014’te Cycle of Lies adıyla okuyucuyla buluşup 2018’de Algan Sezgintüredi tarafından Türkçe’ye kazandırılan bir araştırma-biyografi kitabı. Yazarı gazeteci Juliet Macur kitabı yıllar boyunca yaptığı araştırma, röportaj ve haberleri birleştirerek biyografik bir kitap olacak şekilde yazmış. Çok da güzel yazmış ancak Domingo’dan çıkan Türkçe basımı oldukça sorunlu. Sanki aceleyle yapılmış gibi bir algı oluştu bende. Oldu bittiye getirilmiş. Çeviride de sorunlar mevcut. Kitabın birçok yerinde yazım hataları var. Bir kitapta ilk kez böyle bariz hatalarla karşılaştım ve beni rahatsız etti. Olmasam değinmezdim, zaten çoğu yazımda da göz ardı ediyorum ama kitabın kesinlikle tekrar elden geçmesi gerekiyor. 


Son Söz

Lance Armstrong’un yaşamı, dünyada eşi benzerine rastlanması mümkün olmayan sansasyonel bir hikaye. Kitleleri yönlendirmesiyle, Livestrong sayesinde kanser farkındalığını artırmasıyla, paraya ve şöhrete olan düşkünlüğüyle gerçek bir anti-kahraman. Sevelim ya da sevmeyelim, hayatlarımızdan bir Lance Armstrong geçti. Ve Lance’i daha iyi tanıyabilmek için Tekerlekli Yalan okunabilecek en iyi kitaplardan biri.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.