İsmail Saymaz – Sözde Terörist

Uzun bir süredir(78 ay) roman dışındaki bir türden kitap okumamıştım. Bu seriye Steve Jobs‘ın biyografisini okuyarak son verdikten sonra hiç hızımı kaybetmeden çok değerli bir gazeteci olan ve önceden de Esas Duruşta CinayetAli İsmail / Emri Kim Verdi? ve Fıtrat/İş Kazası Değil, Cinayet! kitaplarını okuduğum İsmail Saymaz’ın Sözde Terörist kitabıyla devam ettim. Saymaz’ın Türkiye için önemli bir gazeteci olduğu görüşündeyim ve hakkındaki düşüncelerimi Esas Duruşta Cinayet kitabı için yazdığım yazıda detaylıca belirtmiştim. O yüzden tekrara düşmeyeceğim.

Kitabın içeriği pek iç açıcı olmasa ve güzel haberler taşımasa da, İsmail Saymaz‘ın yazım tarzını çok beğendiğimden ve böyle kitapların her eve girmesi gerektiğini düşündüğümden, Gezi Parkı‘nın güzel çocuklarına adadığı Sözde Terörist kitabı üstüne de birkaç bir şey karalamak istedim.

… Aziz Nesin’i bile mumla aratacak bir “galeyan” öyküsü yazıldı.

ismail saymaz sözde terörist


Sözde Terörist

İsmail Saymaz kitabında genel hatlarıyla devlet tarafından terörist olmakla suçlanan insanların başından geçen ve akla mantığa sığmayan olayları anlatıyor. Devlet tarafından mağdur edilen bu vatandaşların hepsi Saymaz’ın önceden takip ettiği ve hikayelerini haberleştirdiği insanlar. Ama bu hikayelere girmeden önce sözde terörist kavramının Roma İmparatorluğuna dayanan tarihine ufak bir bakış atıp yeni kurulan Türkiye’nin demokrasiyle ve adaletle olan imtihanını gösteriyor.

Bilinen o ki, tarihteki ilk “terörist”, devletin zuhur ettiği ilk andan beri vardır.

Sözde Terörist’te, uyuşturucuya hayır diyen liselilerden tutun da 70 küsur yaşında oğlunun mezarını ziyaret etti diye terör örgütü üyeliğinden yargılanan Ayşe Karakaya’ya kadar birbirinden saçma ve haksızlıklarla dolu hayat hikayelerini okuyoruz. Bunların bir kısmını zaten haberlerden bildiğinize eminim ama kitap vasıtasıyla daha derinlemesine öğreniyoruz.

ismail-Saymaz-Sozde-Terorist

Cemaatin Ergenekon, Balyoz ve zırvalık fışkıran diğer bütün davalarıyla beraber çözüm süreci sonrası Kürtlerin nasıl namlunun ucuna konuldukları da bir diğer ana bölümü oluşturuyor. Solculara hiç değinmiyorum bile. Ezelden beridir devlet tarafından terörist olarak adlandırılıyor zaten. Ama bir gerçek var ki İsmail Saymaz şimdi böyle bir kitap yazmaya kalksa çok rahat onlarca ciltlik kitaplar çıkar ortaya.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, “Yok artık” diye düşünmüş olmalı ki, beraati onadı.

Bahsi geçen konular ağır olsa da, insanın vicdanını sızlatsa da Saymaz’ın kullandığı bu çok hafif ama bir o kadar da etkili espritüel dili, insanın yüreğini rahatlatıyor. Yukarıdaki alıntı gibi aklınızdan geçen düşünceleri kitabının satır aralarına yansıtması yüzde tebessüm bırakıyor. Bunda muhtemelen okuyucuya haberlerini sanki yüz yüze anlatıyormuş gibi yazmasının da etkisi vardır.

15 dakika sonra polis, “Genelgeye göre sizi sınırdışı etmemiz gerekiyor” dedi. Türkiye, böyle bir ülkeydi; çıkmak isteyene, “Hayır sen gidemezsin, biz seni kovacağız” deniyordu.


İletişim Yayınları Forever

Yayıncıya değinmezsem bu yazı eksik kalırmış gibi geldi. Kapağı olsun baskı kalitesi olsun gerçekten çok başarılı. Kitabın akıcılığı ve içeriği bir yana, öyle bir albenisi var ki masada dururken sanki oku beni diye çırpınıyormuş gibi hissediyorum. Tabi İletişim‘in bütün kitaplarında geçerli bu ama beni her seferinde etkilemeyi başarıyor.

ismail-Saymaz-Sozde-Terorist-Arka-Kapak

İletişim zaten uzun bir süredir en beğendiğim yayıneviydi. Kitaplarımın herhalde 4’te 1’i İletişim Yayınları’dır. Gözümdeki liderliğini de kolay kolay bırakmayacağa benziyor.


Son Söz

Gazetecilerin yazdığı böyle kitapları okumak unuttuğum bazı şeyleri tekrar hatırlatması bakımından çok iyi oluyor. Zihnimi tazeliyor. Çok sık olmasa da belirli bir düzende herkesin okuması gerektiği kanaatindeyim. İsmail Saymaz’ın kitapları da bunun için iyi bir başlangıç, öneririm.

Ayrıca unutmamak gerekir ki; adaletli davranmazsanız, insanların hakkını gasp ederseniz, insanların derdini kulak arkası ederseniz, gücün gözlerinizi boyamasına izin verirseniz kendi kuyunuzu kazarsınız. Sonunda da er ya da geç çökersiniz ve arkanızda hiç de iyi anılar bırakmazsanız…


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.