Strava Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Strava ilk çıktığında, sadece bisikletli aktivitelerin kaydedilebildiği sporcular için yapılmış sosyal bir mecraydı. İnsanlar sadece sürüşlerini kaydediyor, kim ne yapmış diye birbirlerini takip edip Kudos(Strava’da beğen tuşu) yolluyorlardı. Şimdi ise işler biraz değişti ve gelişti. Gelin detaylarıyla beraber inceleyelim.

Strava Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bağımlılık yapan, her sürüşe ya da koşuya çıkışınızda aklınıza ilk olarak gelen Strava son derece kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz programı birkaç dokunuşla rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. İşte baştan sonra Strava kullanımıyla ilgili detaylı bir rehber, buyrunuz.

Strava Nasıl Çalışır?

Strava’nın telefonlar için çalışma mantığı son derece basittir. GPS’iniz açık bir şekilde aktiviteyi başlattığınız andan itibaren siz bitirene kadar gittiğiniz yolu kayda alır. Aktivitenizi programa kaydettikten sonra size Google Maps üzerinden gittiğiniz yolları ve yaptığınız aktiviteye dair verileri(toplam aktivite süresi, ortalama hız, alınan toplam irtifa  vs.) gösterir.

Strava Lance ArmstrongStrava İrtifa DatasıStrava Ortalama Hız

Evet Lance Armstrong da Strava Kullanıcılarından

Garmin gibi bir yol bilgisayarınız varsa işleyiş biraz daha farklıdır. Bu durumda yol bilgisayarınızdaki sürüşünüzü önce bilgisayarınıza kaydetmeniz, oradan da manuel olarak Strava’daki hesabınıza websitesi üzerinden yüklemeniz gerekmektedir. Yol bilgisayarlarının GPS alıcıları çok daha kuvvetli olduğundan dolayı Strava’ya aktardığı verilerin doğruluk oranları, akıllı telefonlara göre kıyaslanamayacak kadar yüksektir. Pahalı oluşlarının nedeni de zaten hata paylarının çok düşük olması ve kullanıcıya net veriler sunmasıdır.

Strava’da Aktivite Kaydetme

Strava Aktivite Kayıt

Strava’da spor faaliyetlerinizi kaydetmek oldukça kolaydır. Bisiklet, koşu farketmeksizin yapmanız gereken şey öncelikle GPS’inizi açmak olacak. Ardından ana ekranın sağ alt köşesindeki artı işaretine basıp çıkan seçeneklerden aktivite kaydına başla(Record Activity)’ya girin. Açılan ekranda telefonunuzun GPS sinyali yakalaması için bir süre bekleyin. Burada GPS sinyali yeşile dönene kadar beklemek çok önemlidir çünkü eğer Strava sizin yerinizi tam olarak saptayamazsa, tam olarak saptayana kadar yanlış veriler kaydeder. GPS ile ilgili ufak bir bilgi; yüksek binaların çok olduğu yerleşim yerlerinde telefonun GPS sinyali yakalaması oldukça zaman alıyor, açık alanlar ve sahildeyse birkaç saniye içinde konumunuz tespit ediliyor. Kaldığımız yerden devam, sinyalin yeşile dönmesini beklerken yaptığınız spora göre ekranın aşağısında bulunan ayakkabı veya bisiklet seçeneklerinden birini seçin(Burada seçimi yanlış yapsanız dahi aktiviteyi bitirdikten sonra değiştirme imkanınız var). Bu işlemden sonra sinyalin yeşile de dönmesiyle en alttaki turuncu yuvarlak simgeye basarak sporunuza başlayabilirsiniz.

 

Strava GPSStrava GPSStrava Aktivite Ekranı

 

Eğer evde trainer’da bisiklet sürüyor ya da koşu bandında koşuyorsanız yaptığınız dereceleri(süre, hız, mesafe) artı işaretindeki bir diğer seçenek olan Manuel Kaydet(Add Manual Activity)‘e basarak Strava’ya kaydedebilirsiniz. Bu sayede evde de olsa yaptığınız sporu, Strava’daki istatistiklerinizi geliştirmek ve totali görmek için eklemiş olursunuz.

Strava Aktivite KayıtStrava Manuel Kayıt

Programa sürekli güncelleme geldiğinden dolayı sürümden sürüme göre uygulanan adımlar arasında farklılıklar olabiliyor. Bunu engellemek için yazıyı olabildiğince güncel tutmaya çalışacağım.

Nabız Ölçmek

Amatör veya profesyönel anlamda spor yapan herkes için nabız önemli bir veridir. Bu yüzden Strava nabız kaydına da olanak tanımakta. Kaçıncı kilometrede veya hangi yokuşun neresinde nabzınız kaç atıyordu gibi sorularınıza Strava’nın bu özelliğiyle çözüm bulmak oldukça büyük kolaylık.

Bunun için yapmanız gereken tek şey ANT+ özelliklerine sahip nabız bandı satın almak ve ANT+ özelliği taşıyan bir akıllı telefona sahip olmak(Sony ve Samsung’un çoğu telefonu destekliyor, Iphone’ların hiçbirinde yok). Eğer telefonunuzda ANT+ desteği yoksa ek olarak bir aparat alarak telefona bağlamanız gerekecek(bu linkte neye ihtiyacınız var ve ne almanız lazım detaylı bir şekilde açıklanmış). Bu işlemleri hallettiyseniz bluetooth’unuzu açıp, aktivite kayıt ekranında üçgene tıklayarak “Connect ANT+ Sensors”e basarak cihazınızı telefonunuza eşleyebilirsiniz. Ek olarak Google Playden yüklemeniz gereken iki program var ama Strava’nın kendisi programların linklerini Google Play üzerinden direk verdiği için sorunsuz bir şekilde indirme ve yükleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Garmin kullanıcıları için bu iş daha rahat ve kolay. Zaten nabız dataları sürüşünüzle anlık ve otomatik olarak eşlendiği için hiçbir ekstra işlem yapmanıza gerek yok.

Yol Bilgisayarındaki Kaydı Strava’ya Aktarma

Yol bilgisayarlarındaki kayıtları Strava’ya transfer etmenin en bilindik ve eski yöntemi USB ile bilgisayara aktarıp oradan da internet üzerinden Strava’ya yüklemek. Bu yöntem çoğu yol bilgisayarı markası için hala böyle ve bu şekilde kalmaya da devam edecek.

Ancak Strava yabana atılmaması gereken, kendini sürekli geliştiren bir program. Bu işin de kolayını yapmışlar. Garmin, Tomtom, Suunto gibi yol bilgisayarlarını akıllı telefonlara eşlemek mümkün. Bununla ilgili detaylı bilgiler zaten yol bilgisayarınızın kullanım kılavuzunda vardır. Eşleme işleminizi gerçekteştirdikten sonra cihazınızı Strava’ya bu linkten tanıtabilirsiniz. Bu sayede aktivite esnasında telefonunuza otomatik olarak upload edilen datalarınız aynı anda Strava’ya da upload edilmiş oluyor. Hiç suya sabuna dokunmadan işleminiz tamam, gerçekten mükemmel bir sistem.

Bu markalar dışında da böyle bir uygulamaya imkan veren başka bir marka var mı bilmiyorum. Strava forumlarında sahip olduğunuz cihazın eşlenip eşlenemeyeceğini sorarsanız sağlıklı bir cevap alırsınız.

Challengelar ve Segmentler

Strava’nın en sevdiğim ve en iyi özelliklerinden ikisi de Challengeları ve Segmentleri. Bunlar sayesinde sporcu hem diğer kullanıcılarla hem de kendisiyle bir rekabet içine giriyor ve daha iyi olmak için gayret gösteriyor.

Strava’da Challengelar

Challengeların genel olayı bireyin aylık veya belli zaman aralıklarında yaptığı başarımları göstermeye yarıyor. Bunu şöyle yapıyor. Her ay Strava tarafından ayrı ayrı bisiklet ve koşu için challengelar açılıyor. Örneğin koşu için 10K koş, yarı maraton koş veya bisilet için 120 km’lik Gran Fondo tamamla gibi birbirinden farklı challengelar. Genellikle de aylık açılan challengelar birbirinin aynı olur, sayılar çok nadir değişir. Eğer bu challengelerın herhangibirini tamamlarsanız program size bir rozet veriyor. Bu rozet de sayfanızda Trophy Case diye geçen bölümün içinde yerini alıyor ve dostlar alışverişte görmüş oluyor(Trophy Case’e ulaşmak için malesef Premium üye olmanız lazım).

Strava Challenge

Bir de özel bir spor veya bağış etkinliğine atıfta bulunan ve el üstünde tutulan Challengelar var ki işte asıl değerli olanlar bunlar. En iyi örnek Festive 500 olur. Noelle yeni yıl arasındaki 8 gün boyunca toplamda 500 km sürüş yapılırsa kazanılan bu Challenge’ın ödülü, diğer özel Challengelarda da olduğu gibi daha ilgi çekici ve güzel. Yine rozetin yanı sıra sadece Challenge için özel hazırlanmış bir formayı satın alma hakkı kazanmış oluyorsunuz(Dikkat! Ödül kazanmıyorsunuz, satın alma hakkı kazanıyorsunuz). Yalnız formalar Amerika’dan geldiği için kargo ücreti falan derken oldukça tuzlu bir fiyat çıkıyor Türkiye’de yaşayan bir kullanıcı için. Yine de paradan yana sıkıntı yoksa, bir tane evladiyelik alınır.

Strava’da Segmentler

Segmentler ise bireyin hem kendisine hem de diğer kullanıcılara karşı meydan okumasını sağlıyor. Peki Segment nedir? Bir yolun istenen uzunluktaki belli bir kısmının, kullanıcı tarafından seçilip bir ad verilerek programa yüklenmesiyle Segment oluşturuluyor. Yani bu demek oluyor ki herkes Segment oluşturabilir. Eğer rotanızın üzerinde bir Segment bulunuyorsa, Strava’daki aktivite sonuçları ekranındaki kupa simgesine basarak geçtiğiniz segmentleri ve bu segmentleri ne kadar sürede, ortalama kaç hızla tamamladığınızı görebilirsiniz. Eğer kullanıcılar arasında en iyi zaman sizin ise bir de ödülünüz var. Maddi anlamda bir ödülü olmamasına rağmen birincilik halinde sporcuya verilen ünvan manevi olarak sizi inanılmaz tatmin ediyor. Aynı zamanda diğer kullanıcılar arasında da tanınırlığınız artırıyor.

Strava SegmentStrava Segment

KOM Nedir?

KOM, yani King of the Mountains, bir Segmentin en iyi derecesine sahip olmanız halinde elde edeceğiniz ünvandır. Dağların Kralı ünvanına eminim bisiklet sporunu takip eden çoğu kişi aşinadır, ne olduğunu biliyordur. KOM’un adı da zaten buradan gelmektedir. Her neyse, KOM’u kazanmak oldukça zordur, hele ki sık kullanılan rotalarda sürüş yapıyorsanız bu neredeyse imkansızdır. Çünkü fiziksel açıdan sizden daha iyi biri her zaman vardır. Sprinte uygun Segmentlerde fiziksel özelliklerden daha çok arka kapı olarak nitelediğim çevresel etkenler öne çıkıyor(rüzgar, kamyon arkası vs.)  Asıl zorlayıcı Segmentler tırmanışlarda ortaya çıkıyor. Sprint gibi arka kapısı olmayan, elde etmesi en zor olanlar bunlardır.  Yüzlerce veya binlerce sporcunun geçtiği yerdeki en iyi dereceyi elde etmek tadılması gereken bir duygu.

Not: KOM Segmentteki erkek kullanıcılara verilen bir ödüldür. Kadınlar için QOM(Queen of the Mountains) verilmektedir.

Strava Premium Özellikleri Nelerdir?

Sanırım spora gönül vermiş ve bunu amatör olarak belli bir seviyeye taşımış Strava kullanıcıların akıllarına ilk gelen soru Strava Premium almalı mıyım oluyordur. Bu sorunun kullanıcılar tarafından eyleme geçmemesinin en büyük nedeni Premium’un biraz tuzlu fiyatı. Aylık üyelikte 8$, yıllıkta ise 59$‘lık fiyatıyla güncel kurlar da göz önünde bulundurulduğunda Türk kullanıcıyı kendisinden uzaklaştırıyor. Peki Premium almaya gerçekten değer mi?

Premium üyeliğin normal kullanıcılar için öyle aman aman bir getirisi yok. Daha doğrusu power metre, kadans ölçer gibi ekipmanları olmayan kullanıcılar için ekstra olarak kullanabilecekleri özellikler getirmiyor. Bu kullanıcılar Premium sayesinde;

  • Haftalık veya aylık antrenman planlaması(training plan) yapabilir,
  • Evde trainer bulunması halinde internete bağlı bir ekranın karşısına geçip sanal ortamdaki yansımaları sayesinde dağ-bayır demeden bisiklet sürebilir,
  • Beacon özelliği sayesinde bir problem yaşama ihtimalini karşı, belirleyeceğiniz üç kişi aktiviteniz esnasında sürekli olarak bulunduğunuz konumu görebilir,
  • Strava’ya bağlandığı cihazından sürekli ve canlı olarak datalarını anlık görebilir,
  • Yine Strava’ya bağlanan cihaz üzerinden anlık olarak geçmekte olunan segmentteki derecelerle KOM veya QOM sahiplerinin derecelerini görebilir,
  • Kullanıcıyla aynı anda aktivite yapan diğer kullanıcılar(daha doğrusu arkadaş olarak ekli olanlar) canlı olarak takip edilebilir.

Bunların çoğu Premium’a sırf özellik olsun, göze çok gözüksün diye eklenmiş özellikler. Zurnanın zırt dediği yer ise şöyle;

  • Suffer Score sayesinde vücudunuzu ne kadar zorlağınız rakamlarla gösterilir(nabız bandı şart),
  • Power Analysis sayesinde pedala uyguladığınız güç, kilogram başına uyguladığınız güç gibi teknik verileri size sunar(power metre şart),
  • Race Analysis sayesinde aktiviteleriniz esnasında hızınızdaki dalgalanmalar ve kırılma anlarınız gösterilir.

Bu üç önemli ve sporcular için çok kullanışlı veriler Premium’u Premium yapan özelliklerdir. Yol bisikletine merak saranların, performansını sürekli arttırmak isteyenlerin Premium alma nedenleri işte bunlardır. Peki Premium’a gerçekten ihtiyaç var mı?

Strava Premium Alınmalı mı Alınmamalı mı?

Eğer profesyonel bir sporcuysanız veya yaptığınız sporla ciddi düşünüyorsanız Premium üye olmak, kendinize yatırım yapmak demek olacağından bence alınabilir. Buna ek olarak eğer bu rakamlar bütçenizi sarsmayacaksa fazlalık göz çıkarmaz denerek yine alınabilir. Ancak bu işi amatör olarak yapanlar, bütün ekipmanları toplayamamış olanlar veya bu hizmeti satın almak için bütçesinde yer açmakta zorlanacak kullanıcılar için Premium’u hiç önermem. Gönül isterdi ki Strava veya benzeri bir program Türkiye’de yazılmış olsaydı ve parayı da TL cinsinden ödeseydik ancak malesef öyle değil ve kurdan dolayı oldukça yüksek rakamlar ortaya çıkıyor Premium için. Yine de son karar sizin..

Sitenize Strava Widget’ı Ekleme

Artık Strava’daki son 5 sürüşünüzü ya da haftalık aktivite raporunuzu da sitenize veya blogunuza eklemeniz mümkün.  Bunun için öncelikle kendi profilinize girerek sağ altta bulunan “Share Your Rides” linkine tıklayıp gerekli kodu almanız lazım. Ardından bu kodu WordPress admin panelinde bulunan “Bileşenler”de açtığınız “Metin” kutusuna yapıştırın ve kaydedin. İşte bu kadar kolay.

Strava Widget Ekleme

Çağımızın Telefon Vebası: Şarj Sorunu

Strava’nın akıllı telefonlar için en büyük problemi de tam bir şarj canavarı olması. Sürekli olarak GPS’i açık tutmak zorunda olduğunuz için şarj siz daha ne olduğunu anlamadan yarılanabiliyor. Tabi bu söylediğim eskimeye yüz tutmuş telefonlar için geçerli. Yenilerin şarjları dipdiri olduğu için sorun yaratmaz.

Buna önlem olarak yapabileceğiniz tek şey eğer interneti 4G olarak kullanıyorsanız bunu 3G veya 2G‘ye indirmeniz olur. İnterneti tamamen kapatmanızı önermem. GPS ile birebir bağlantısı olmadığı söylense de deneyimlerim internetin açık tutulmasının, konum tespitini kolaylaştırdığı yönünde.

İşin Şakası

Kayıtlı bazı aktiviteler var ki performans olarak bir şey vaad etmeseler de imkansız görünen bir alanda zeka ve yetenekleriyle muhteşem birer sanat eserleri olarak insanı hayrete düşürüyor. İşte onlardan birkaçı..

Komik Strava Haritaları

Strava Haritaları

Strava Haritaları

Neden Strava?

Hala başkalarından bana ne diyerek Strava kullanmayan sporcular bulunmakta ama program her geçen gün daha da popüler hale geliyor ve daha da fazla kullanılıyor. Eğer siz de antrenmanlarınızı doğru bir şekilde takip edebilmek, performansınızı görebilmek ve başkalarıyla karşılaştırmak istiyorsanız Strava’yı kesinlikle kullanmanızı öneririm. Gerçekten kaliteli ve tasarım harikası bir program.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.