52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Türkiye Bisiklet Turu

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Posteri

Normalde Türkiye Bisiklet Turu izlemeyi düşündüğüm bir yarış değildi. Önceki yıllarda olduğu gibi belki birkaç etabı izler, özetlere bakar ve kendi adıma turu sonlandırırdım. Hatta bir adım ileri gidiyim, geçen sene tek bir etabı bile izlemedim. Pelotonda Cavendish, Tom Boonen, Greipel gibi isimler varken hiç izlememiş olmam büyük bir hataydı, evet. Bu sene de muhtemelen izlemeyecektim. Hem Türkiye Bisiklet Turu’nun ilgimi çekmeyi başaramaması hem de gelen takımların yeterli kalitede olmaması bu tercihimdeki en önemli etkenlerdi. Ancak Sarper Günsal ’la Berkem Ceylan ’ın turu Ntvspor’da anlatacaklarını duymamla beraber her şey bir anda değişti. Büyük bir heyecan ve merakla turun başlamasını bekledim. Ve onlar sayesinde 8 günlük turu dolu dolu izlemiş olduk bisiklet severler olarak.

Sarper Günsal - Berkem Ceylan

Bisiklet sporunda yorumcu ve anlatıcının ne kadar önemli olduğunu bu yazımda girmeyeceğim, konu iki üç cümleyle geçiştirilemeyecek kadar kapsamlı ve uzun. Ama yarışı sunan kişilerin ne kadar önemli olduğu üstteki paragrafta görüldüğü gibi aşikâr bir şekilde ortada. İzlemek gibi bir düşüncem bulunmayan, ilgimi çekmeyen turu izlettirmeyi başardılar. Bu noktada Caner Eler başta olmak üzere Sarper Günsal, Berkem Ceylan ve İnan Özdemir ’e teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmak isterim. Sayelerinde bu spora âşık oldum ve şu an bu satırları yazabiliyorum.

Türkiye Bisiklet Turu

Türkiye Bisiklet Turu‘na dönecek olursak; parkur İstanbul ’dan başlayıp Selçuk’ta sona erecek şekilde hazırlanmış. Etapları ben oldukça beğendim. Takip ettiğim kadarıyla sporcular da gayet memnundu. Etapları derinlemesine inceleyip tek tek yorum yapmayacağım. Beğendiğim sporcular ve tur hakkında genel bir yorum yaparak bu yazımı noktalayacağım.

Etaplar Nasıldı?

Bu seneki turda en büyük değişiklik her zaman son etap olan İstanbul ’un bu sene ilk etap yapılmış olmasıydı. Bu tip bir haftalık veya daha uzun turlarda son güne kadar genel klasman birincisi belli olur ve formasını garantiler. Bu da son günün genel klasman mayosu sahibinin yollarda boy gösterdiği, gövde gösterisi yaptığı bir etap haline gelmesini sağlar. Yarış içinde pelotondaki birçok sporcu tur galibinin yanına gelip pedallayarak onu tebrik eder ve elini sıkar. Pek bir aksiyona rastlanmayan son günde, pelotondan daha çok helikopter kamerasından etabın bulunduğu şehrin birçok tarihi ve doğal güzellikleri gösterilerek güzel bir tanıtımı yapılır. İstanbul ’un sonuncu etap olması işte bu nedenlerden dolayı önemliydi. Ancak bilmediğim gerekçelerle bu sefer ilk etap olarak koşuldu. Diğer bir taraftan bakınca turun Selçuk‘ta zirve finişiyle bitmesi de kötü bir fikirmiş gibi gözükmüyor. Yine de benim fikrim İstanbul’un son etap olarak kalması ve hep böyle devam etmesi yönünde.

Türkiye Bisiklet Turu

Kapadokya

8 etap içinden en çok dikkatimi çekenler ise Kapadokya ve Konya etapları oldu. Kapadokya için ayrı bir parantez açmamız lazım. Sanırım etaplar arasında parkuru en zorlayıcı olanıydı. Sadece en dayanıklı sporcunun kazanması için dizayn edilmiş bir etap. Bu açıdan Berkem ve Sarper’in de dediği gibi bahar klasiği olmaya aday bir etap Kapadokya. Kazanan ise Caja Rural‘di. Baştan sona hükmettikleri yarışta duble yaparak başarılarını taçlandırdırlar.

Konya’da ise fırtınaya yakın esen rüzgâr, pelotonda da fırtınalara neden oldu. Rüzgârı fırsat bilen Lotto Soudal kendi seviyesinde başka bir takımın bulunmaması avantajını da kullanarak inanılmaz bir tempo yaptı ve pelotonu darma duman etti. Özellikle son kilometrelerde önde bulunan 8 sporcunun 6’sı Lotto’luydu ki böyle bir durum bisiklette çok ama çok ender rastlanan bir şeydir.

Kapadokya

Bu durum aslında işlerin iyiye gitmediğinin de kanıtıdır. Çünkü etap öyle aman aman zor değildi. Rüzgar çok şiddetliydi doğru ama tek bir takımın bütün olarak pelotondan kopup gövde gösterisi yapması kabul edilebilir bir durum değil. Türkiye Bisiklet Turu‘nun kalitesini arttırmak için uzunca düşünüp doğru kararlar alınması lazım. Öncelikle analizin yapılıp sorunun teşhis edilmesi gerek. Kendimizi kandırmadan analizleri doğru yaparsak çözemeyeceğimiz sorunun olmadığını düşünüyorum. World Tour olmak isteyen bir organizasyona sadece iki tane profesyonel takımın katılmasıyla verilen mesaj umarım doğru yorumlanır.

Ve Türkiye Bisiklet Turu Kazananı…

Genel klasman lideri Caja Rural ’den José Gonçalves oldu. Takım liderleri Pello Bilbao’nun beşinci veya altıncı etapta sindirim yollarında yaşadığı rahatsızlık sonucu yarıştan çekilmesi ve kendisinin de altıncı etapta aldığı galibiyetle kendisini bir anda birinci sırada buldu ve Turkuaz Mayoyu giyerek turu birinci bitirdi. Çok genç olan bu sporcu ileride parlak işlere imza atacak gibi duruyor. Bakalım günler ne getirecek. Tura damgasını vuran isimlerse ikişer etap galibiyetiyle Lampre’den Sacha Modolo ve Southeast ’ten Jakub Mareczko oldu. Bu iki sprinteri Giro’da da izleme imkânımız olacak.

Türkiye Bisiklet Turu

Son olarak da duyduğum kadarıyla yarış sonrası bazı organizasyonlarda ve otellerde çeşitli sorunlar yaşanmış ama ne olduklarını tam olarak bilmiyorum. Bu yüzden yorum yapamayacağım ama öyle çok dişe dokunur bir şey olduğunu sanmıyorum. Çok büyük sorun yaratan olaylar olsaydı, haberimiz de olurdu.

Zevkle izlediğim ve çokça eğlendiğim bir tur oldu. Ancak yapılan yanlışlardan ders çıkarılması önceden değindiğim gibi en büyük hedefimiz olmalı. Türkiye Bisiklet Turu daha iyi yerlere ancak çözümler üreterek ve eski cazibemizi tekrar yerine koyarak gelebilir. Küllerinden doğurulan ve bin bir emekle bu noktaya getirilen Türkiye Bisiklet Turu’nu daha da iyi yerlerde görmek dileğiyle.

Yararlı linkler ve kaynaklar:

Her bir etabın profili ve detaylı analizi için: http://www.velocity216.com/tour-of-turkey-2016/#etap1

Sarper ve Berkem’in Adam Hansen röportajı için: http://otuzdokuzelliuc.com/39×53-adam-hansen-tur2016/

Sarper ve Berkem’in Konya Torku Şekerspor sporcularıyla röportajı için: http://otuzdokuzelliuc.com/39×52-torku-tur2016/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.